Naukowcy alarmują: kondor wielki zagrożony wymarciem!

Naukowcy alarmują: kondor wielki zagrożony wymarciem!
Kondor wielki zagrożony wymarciem. Fot. Lucas Pezeta/pexels.com
tkb

Masowo otruwane, mordowane, "ulubiony cel kłusowników" - tak o kondorach pisze renomowany magazyn "Science", który alarmuje, iż wkrótce te wielkie ptaki mogą na zawsze zniknąć z naszej planety.

Vultur gryphus, ptak występujący głównie w Chile, Kolumbii czy Boliwii został oficjalne zaklasyfikowany jako gatunek zagrożony wyginięciem na całym świecie. Kondor jest nadzwyczaj okazałym drapieżcą, jego skrzydła osiągają rozpiętość ponad trzech metrów - daje mu to miejsce w czołówce największych latających ptaków. Potrafi wznieść się na wysokość do 6,5 km nad ziemią. Pomimo dużych rozmiarów jest jednym z najdłużej żyjących ptaków. Długość jego życia wylicza się nawet na 70 lat - informuje serwis birdlife.com.

Obecnie światowa populacja kondora wielkiego wynosi około 6700 osobników. W 2018 roku, po incydentach związanych z wytruwaniem gatunku przez społeczność związaną z rolnictwem, padły 34 ptaki. 6 lutego 2021 roku w Boliwii doszło do podobnego zdarzenia, podczas którego otruto identyczną liczbę kondorów. Oprócz tego dochodzi do zabijania oraz pojmań żywych ptaków w celach nielegalnej sprzedaży na rynek kolekcjonerski.

"To człowiek doprowadził do zrujnowania naturalnego środowiska kondora wielkiego. Ten ptak żyje według swojej odwiecznej filozofii: żyj wolno, umieraj staro, i to powoduje nienawiść człowieka, którą trudno zmienić. Wymarcie kondora byłoby ogromną tragedią dla ekosystemu i kultury obu Ameryk" - podkreśla Ian Davidson, dyrektor regionalny BirdLife.

Obrońcy ptaków prowadzą intensywną edukację społeczną, aby zapobiec pogorszeniu się sytuacji. Wiele regionów otrzymuje pomoc przy odbudowie siedlisk naturalnego występowania kondora wielkiego. Prowadzona jest też hodowla w niewoli, aby dopomóc zwierzętom w reprodukcji. W 2014 r. utworzono specjalny rezerwat "Antisanilla" w Ekwadorze, aby chronić jedno z najważniejszych miejsc lęgowych kondorów wielkich.

W tym miejscu mogą Państwo przeczytać artykuł BirdLife na temat kondora wielkiego.

Źródło: Science/BirdLife/tkb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Redakcja naukowa Mirosława Knapik, Anna Łobos, Iwona Nowakowska-Kempna
Książka W harmonii z naturą. Elementy ekologii w pedagogice i sztuce wpisuje się w nurt szerokiej dyskusji - w ostatnim czasie niezwykle ożywionej - na temat wychowywania dzieci i młodzieży szkolnej w poszanowaniu naturalnego środowiska....

Skomentuj artykuł

Naukowcy alarmują: kondor wielki zagrożony wymarciem!
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.