Naukowcy się mylili. Życie na Ziemi pojawiło się wcześniej niż przypuszczali
Nasza planeta powstała około 4,5 mld lat temu z mgławicy słonecznej. Nie jest jednak do końca pewne, kiedy na Ziemi pojawiło się pierwotne życie w postaci bakterii. Naukowcy sądzili, że życie mogło istnieć już 2,5 mld lat temu. Najnowsze badania sugerują jednak co innego.
Badacze przeanalizowali kamień wielkości pięści, który pochodzi z formacji skalnej Quebec’s Nuvvuagittuq Supracrustal Belt (NSB) znajdującej się w kanadyjskiej prowincji Quebec.
Formacja jest znana geologom na całym świecie, ponieważ kiedyś była częścią dna morskiego i zawiera jedne z najstarszych skał istniejących na Ziemi.
„W 2008 r. geochemik Dominic Papineau z Kolegium Uniwersyteckiego w Londynie znalazł tam kamień wielkości pięści. Poddano go skrupulatnym badaniom, które wykazały, że ma między 3,75 a 4,28 mld lat. Kamień ma porowatą strukturę, w której uwidaczniają się liczne włókna i węzły. W 2017 r. naukowcy postawili hipotezę, że to skutek działania bakterii” – czytamy na national-geographic.pl.
– Nasze badanie silnie sugeruje, że od 3,75 do 4,28 mld lat temu na Ziemi istniało już sporo różnych typów bakterii. To oznacza, że życie mogło pojawić się na naszej planecie już 300 mln lat po jej powstaniu. Czyli już 4,2 mld lat temu! – powiedział Papineau.
Źródło: national-geographic.pl / tk
Skomentuj artykuł