Naukowcy opracowali technologię do pochłaniania CO2 z atmosfery

Naukowcy opracowali technologię do pochłaniania CO2 z atmosfery
Fot. CHUTTERSNAP / unsplash.com
dzienniknaukowy.pl / tk

Dzięki opracowanej przez naukowców z Rice University technologii możliwe będzie poradzenie sobie z problemami środowiskowymi: zanieczyszczeniem odpadami z tworzyw sztucznych oraz rosnących emisji dwutlenku węgla.

Najnowsza metoda polega na przetworzeniu plastikowych odpadów tak, by pochłaniały CO2 z atmosfery.

„Nowa metoda pozwala za jednym zamachem pozbyć się części plastikowych odpadów i usunąć z powietrza nadmiar dwutlenku węgla. Technika poprzez podgrzewanie odpadów z tworzyw sztucznych wytwarza materiał o porach w skali nanometrowej, które doskonale wychwytują cząsteczki dwutlenku węgla” – czytamy na dzienniknaukowy.pl.

Tego typu materiał można by założyć m.in. na kominy instalacji przemysłowych emitujących CO2. Dzięki temu możliwe będzie uniknąć wytwarzania do atmosfery dużych ilości tego gazu cieplarnianego.

- Punktowe źródła emisji CO2, takie jak kominy elektrowni, można wyposażyć w pochodzący z odpadów z tworzyw sztucznych materiał, aby usunąć ogromne ilości CO2, które normalnie trafiłyby do atmosfery – powiedział naukowiec Rice University James Tour.

DEON.PL POLECA

- To świetny sposób, by za pomocą jednego problemu - odpadów z tworzyw sztucznych – rozwiązać inny problem, jakim są zbyt duże emisje CO2 – dodał chemik.

Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Andrzej Krajewski

To ona rządzi światem. Twoim też

Pozwala przemieszczać się w mgnieniu oka, dokąd chcesz. Przekształciła przemysł, politykę i handel. Wykreowała sukces Churchilla, sprowadziła klęskę na nazistów i dała majątek Rockefellerowi. To ona rozstrzyga o tym,...

Skomentuj artykuł

Naukowcy opracowali technologię do pochłaniania CO2 z atmosfery
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.