Zanieczyszczone powietrze zatruwa 99 proc. światowej populacji

Zanieczyszczone powietrze zatruwa 99 proc. światowej populacji
Fot. kris / unsplash.com
dzienniknaukowy.pl / tk

Niepokojące dane przedstawiła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która podaje, że niemal wszyscy ludzie na całej Ziemi oddychają zanieczyszczonym powietrzem. Przekracza ono normy pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu i innych substancji szkodliwych dla zdrowia.

„Prawie wszyscy na Ziemi żyją na obszarach o szkodliwym poziomie zanieczyszczenia powietrza. Według WHO dotyczy to 99 procent światowej populacji. Jeszcze cztery lata temu, ale przy mniej rygorystycznych normach, powietrzem złej jakości oddychało według szacunków 90 proc. populacji” – podaje dzienniknaukowy.pl.

W ubiegłym roku WHO zaktualizowała wytyczne dotyczące limitów zanieczyszczenia powietrza pyłami zawieszonymi PM10 i PM2,5 oraz dwutlenku azotu (NO2). - Zanieczyszczenie powietrza ma wpływ na zdrowie na znacznie niższych poziomach niż wcześniej sądzono – powiedziała Sophie Gumy z WHO, odnosząc się do nowych wytycznych.

W 2022 roku WHO przeanalizowała powietrze z ponad 6000 miast w 117 krajach. Według statystyk 99 proc. światowej populacji oddycha obecnie zanieczyszczonym powietrzem. Najwięcej zanieczyszczeń występuje w krajach o niskich i średnich dochodach.

Wpływ zanieczyszczeń na zdrowie

„Liczne badania naukowe pokazują, jak szkodliwe może być zanieczyszczenie powietrza – wpływa na wszystko, od zwiększenia ryzyka autyzmu i demencji po przedwczesne porody. WHO szacuje, że zanieczyszczenie powietrza jest odpowiedzialne za około 4,2 miliona zgonów każdego roku” – czytamy na portalu dzienniknaukowy.pl.

DEON.PL POLECA

Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Grzegorz Dobiecki

O czym nie mówi się głośno?

Kto odpowiada za śmierć 150 tysięcy Amerykanów? Komu grozi wojna domowa, a gdzie żyje się jak w więzieniu? Który region świata jest bardziej skomplikowany niż montaż mebli z Ikei?...

Skomentuj artykuł

Zanieczyszczone powietrze zatruwa 99 proc. światowej populacji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.