"Niebieski księżyc" już w niedzielę. Wyjątkowe zjawisko jednak zagrożone

"Niebieski księżyc" już w niedzielę. Wyjątkowe zjawisko jednak zagrożone
Fot. depositphotos.com
livescience.com / kb

W niedzielę 22 sierpnia dojdzie do niezwykłego zjawiska. Na niebie będzie można zobaczyć tzw. "niebieski księżyc". Taka sytuacja ma miejsce raz na dwa, trzy lata. 

Ostatni raz "niebieski księżyc" można było podziwiać 18 maja 2019 r.

Małym rozczarowaniem może być fakt, że niedzielny księżyc nie będzie zupełnie niebieski. Powodem tego są szalejące na świecie pożary, z których wytwarzają się cząsteczki dymu. One sprawią, że księżyc może się wydawać bardziej blady niż niebieski.

"Niebieski księżyc" podziwiany jest w przypadku, gdy cząsteczki pochodzące z potężnej erupcji wulkanicznej, rozpraszają światło, tak, że Księżyc z Ziemi wygląda na niebieski.

DEON.PL POLECA

Sierpień jako miesiąc jest korzystnym czasem dla obserwatorów nieba. Za sprawą teleskopów mogą zobaczyć Jowisza i Saturna. Saturn był najbliżej Ziemi 2 sierpnia, a Jowisz był w 19 sierpnia. W niedzielę natomiast jest szansa zobaczyć cztery największe księżyce Jowisza (Ganimedes, Callisto, Europa i Io), a także pierścienie Saturna i jego największy księżyc Tytan.

Źródło: livescience.com / kb

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Piotr Pawlukiewicz

Dobra jest dużo więcej niż myślisz

Jeden z najpopularniejszych polskich rekolekcjonistów, wspominając swoje kapłaństwo, opowiada o trudnych relacjach między księżmi a świeckimi. Nie stroniąc od ciętych i błyskotliwych uwag, uczy nas, jak w każdej sytuacji...

Skomentuj artykuł

"Niebieski księżyc" już w niedzielę. Wyjątkowe zjawisko jednak zagrożone
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.