Niezwykłe odkrycie doskonale zachowanego jaja dinozaura z embrionem w środku

Niezwykłe odkrycie doskonale zachowanego jaja dinozaura z embrionem w środku
Fot. ScienceAlert / YouTube.com
dzienniknaukowy.pl / tk

W Chinach odnaleziono jajo dinozaura z bardzo dobrze zachowanym embrionem w środku ułożonym jak u współczesnych ptaków. Tego typu znalezisko należy do rzadkości. Baby Yingliang - tak nazwano embrion wewnątrz jaja, ma około 66-72 mln lat.

Jajo dinozaura przez wiele lat obrastało kurzem w muzealnym magazynie w Chinach. Nabył go w 2000 roku Liang Liu, dyrektor firmy Yingliang Group. Jajo trafiło następnie do magazynu muzeum i zostało ponownie odkryte w 2010 roku.

Jak podaje dzienniknaukowy.pl, jajo dinozaura „należy do owiraptorozaura, bezzębnego teropoda, spokrewnionego z współczesnymi ptakami. Baby Yingliang to jeden najbardziej kompletnych embrionów dinozaurów, jakie kiedykolwiek znaleziono. Co więcej, ułożenie embrionu sugeruje, że owiraptorozaury przybierały charakterystyczną postawę przed wykluciem, którą uważano za unikalną dla ptaków”.

DEON.PL POLECA

- Najbardziej znane nieptasie embriony dinozaurów są niekompletne, a ich szkielety są rozczłonkowane. Byliśmy zaskoczeni, widząc ten pięknie zachowany embrion w jaju dinozaura, ułożony w charakterystycznej dla ptaka postawie. Niczego podobnego nie rozpoznano wcześniej u nieptasich dinozaurów – powiedziała Waisum Ma z Uniwersytetu w Birmingham w Wielkiej Brytanii.

- Ten embrion dinozaura w jajku jest jedną z najpiękniejszych skamieniałości, jakie kiedykolwiek widziałem – powiedział paleontolog Steve Brusatte z Uniwersytetu w Edynburgu. - Ten mały prenatalny dinozaur wygląda jak ptaszek zwinięty w jajku, co jest kolejnym dowodem na to, że wiele cech charakterystycznych dla dzisiejszych ptaków po raz pierwszy wyewoluowało u ich przodków – dinozaurów – zauważył.

Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Joanna Święcicka

Wiara rodzi się w dialogu

Z pewną obawą piszę ten list do Ciebie, nieznanego przyjaciela. Trochę ośmieliły mnie książki, które wpadły mi ostatnio w ręce: Gołubiew i Rahner. To oczywiście wysokie progi, przez które nie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niezwykłe odkrycie doskonale zachowanego jaja dinozaura z embrionem w środku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.