Nowe zdjęcia miejsca lądowania Apollo 12

Nowe zdjęcia miejsca lądowania Apollo 12
(fot. lunarscience.nasa.gov)
PAP / drr

Na stronie internetowej NASA Lunar Science Institute można znaleźć zdjęcia obszaru Księżyca, na którym ponad 40 lat temu wylądowała misja Apollo 12. Na zdjęciach widać elementy, które pozostały na Srebrnym Globie oraz wcześniejszy bezzałogowy lądownik Surveyor 3.

Sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) znalazła się na orbicie wokół Księżyca w 2009 roku i działa do tej pory. Jej zadaniem jest wykonywanie map temperatury na Srebrnym Globie, zbieranie danych do globalnej siatki geodezyjnej, wykonywanie pomiarów albedo, uzyskiwanie zdjęć w wysokiej rozdzielczości i inne badania.

Okazuje się jednak, że zebrane przez nią dane mogą służyć nie tylko badaniom astronomicznym, czy geologicznym, ale także dokumentowaniu najnowszej historii ludzkości. Na zdjęciach z LRO widać dwie historyczne misje księżycowe: Apollo 12 i Surveyor 3.

Misja Apollo 12 była drugim załogowym lądowaniem na Księżycu. W jej ramach astronauci wylądowali na powierzchni Księżyca 19 listopada 1969 roku na obszarze zwanym Oceanem Burz. Na miejsce lądowania celowo wybrano obszar w pobliżu punktu lądowania wcześniejszej bezzałogowej misji Surveyor 3. Do podstawowych celów misji należało zbadanie lądownika Surveyor 3, który znajdował się na Księżycu od 1967 roku.

DEON.PL POLECA

Na współczesnych zdjęciach z sondy LRO widać urządzenia naukowe pozostawione ponad 40 lat temu przez astronautów Apollo 12: sejsmometr wraz z kilkoma innymi czujnikami (ALSEP), antenę (HGA), elementy systemu podtrzymywania życia (PLSS), pozostałość po module księżycowym, a także lądownik z misji Surveyor 3. Wyraźnie widać też ścieżki wydeptane przez astronautów podczas eksplorowania powierzchni Srebrnego Globu. Można także dostrzec cień flagi wbitej w grunt księżycowy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nowe zdjęcia miejsca lądowania Apollo 12
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.