Obłoki srebrzyste nad polskim niebem. Czym są i dlaczego jest ich coraz więcej?

Fot. depositphotos.com
national-geographic.pl / tk

W ostatnich tygodniach po obu stronach Atlantyku pojawiły się na niebie obłoki srebrzyste. Mogli je obserwować mieszkańcy USA, Kanady czy Europy. Te charakterystyczne chmury pojawiły się także nad Polską.

Obłoki srebrzyste najlepiej widziane były na Pomorzu na przełomie czerwca i lipca. Według naukowców zjawisko to zaobserwować można było tak dobrze 15 lat temu.

Te charakterystyczne chmury, mające cienki, falisty kształt, uwydatniają się o wschodzie lub zachodzie Słońca. „Powstają po tym, jak para wodna w mezosferze zamarza, tworząc kryształki lodu. Naukowcy podkreślają, że to najwyższe chmury. Dlatego są w stanie nadal odbijać światło słoneczne po tym, jak słońce schowa się za horyzontem, oświetlając obłoki od dołu” – czytamy na national-geographic.pl.

Zjawisko to jest ostatnio częstsze ze względu na zwiększoną ilość pary wodnej w atmosferze. Ta z kolei, według Cory Randall, profesor na University of Colorado Boulder, ma być związana z wystrzeliwaniem rakiet kosmicznych.

Badacze dowiedli, że para wodna, która uwalniana jest ze statków kosmicznych ułatwia formowaniu się obłoków srebrzystych. W czerwcu było co najmniej 16 lotów w kosmos.

„Jako pierwszy chmury świecące w ciemności zaobserwował i opisał 13 czerwca 1885 r. Witold Ceraski, rosyjski astronom polskiego pochodzenia” – podaje national-geographic.pl. Jest więc to dość nowe zjawisko.

Źródło: national-geographic.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Obłoki srebrzyste nad polskim niebem. Czym są i dlaczego jest ich coraz więcej?
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.