Bardzo rzadkie zjawisko wreszcie sfotografowane. Naukowcy latami szukali potwierdzenia

Bardzo rzadkie zjawisko wreszcie sfotografowane. Naukowcy latami szukali potwierdzenia
fot. NASA / ESA / Thomas Pesquet

Czasem żeby zrobić dobre zdjęcie trzeba pojechać bardzo daleko. W tym przypadku nawet dalej, bo na orbitę Ziemi.

Francuski astronauta Thomas Pesquet jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych mieszkańców Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W mediach społecznościowych dokumentuje swoją pracę i pokazuje, jak wygląda codzienne życie na orbicie planety. Rozpoznawalność w sicie Pesquet zdobył między innymi dzięki publikacji zdjęć, które pokazują Ziemię z zupełnie innej perspektywy, takiej, która nie jest dostępna dla mieszkających na niej ludzi.

DEON.PL POLECA
Niezwykłe zdjęcie z Kosmosu

Pesquet fotografuje miasta, zorze polarne, zachody u wschody Słońca, niezwykłe formacje chmur i innej zjawiska, które pokazują, jak piękna i niepowtarzalna jest nasza planeta. W ostatnich dniach furorę robi zdjęcie na którym sfotografował zjawisko tak rzadkie, że swojego czasu naukowcy zastanawiali się, czy w ogóle jest możliwe.

Na początku ubiegłego tygodnia pracujący na ISS astronauci raportowali, że widzą nad Europą niebieską poświatę, która w mgnieniu oka pojawiała się i znikała w górnych warstwach atmosfery. Zjawisko - będące prawdopodobnie wyładowaniem atmosferycznym w wysokich partiach atmosfery - jest ekstremalnie trudne do zaobserwowania z Ziemi i choć było już obserwowane (szczególnie przez pilotów latających na bardzo dużych wysokościach), to naukowcy długo nie mogli ustalić, czym jest i jak powstaje. Teraz wiemy, że prawdopodobnie jest związane z atmosferycznym wyładowaniem, jednak o wiele bardziej złożonym niż to, które obserwujemy w czasie burzy. 

Jednak orbita Ziemi jest idealnym miejscem do takich obserwacji i pozwala na wykonanie tak perfekcyjnych zdjęć, jak to ujęcie francuskiego astronauty.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło

Poruszająca książka o ostatnich latach życia ks. prof. Józefa Tischnera

Przez lata przekazywał nam mądrość ludzi gór, bo jak wiadomo greccy filozofowie to też górale. Niósł ciężkie brzemię nauczyciela solidarności. Pokazywał, jak myśleć według wartości...

Skomentuj artykuł

Bardzo rzadkie zjawisko wreszcie sfotografowane. Naukowcy latami szukali potwierdzenia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.