Odkryto masowy grób Wikingów sprzed 1000 lat

PAP / mik

W Anglii znaleziono masowy grób skandynawskich wojowników - Wikingów, zamordowanych przez Anglosasów około tysiąca lat temu. O wynikach pracy archeologów poinformowała prasa brytyjska.

Grób ze szczątkami ponad 50 wysokich mężczyzn w wieku od 17 do 25 lat odkryto podczas prac budowlanych latem 2009 roku w południowym angielskim hrabstwie Dorset.

Ludziom, pochowanych w pozostałym po czasach rzymskich, porzuconym kamieniołomie, obcięto głowy. Ułożono je w jednej części mogiły, zaś ciała bezładnie zrzucono do drugiej części grobu.

Dotychczas nie było jednak jasne, kiedy doszło do tej tragedii. W wyniku analizy radiowęglowej udało się wyjaśnić, że grób pochodzi z okresu między 910 a 1039 r. n.e. W tym czasie królestwa anglosaskie przeżywały tragiczny okres ciągłych najazdów Wikingów.

Naukowcy ustalili, że zamordowani byli Wikingami, w wyniku analizy izotopowej tkanek zębów, pobranych ze znalezionych w grobie 10 czaszek. Analiza wykazała, że zmarli żyli w regionie o znacznie surowszym klimacie niż angielski. W pożywieniu tych ludzi było wiele bogatych w proteiny produktów - mięsa, mleka, jajek. Dieta taka, pomagająca w zwiększeniu masy mięśniowej, była charakterystyczna dla Wikingów, których szczątki znaleziono na terytorium Szwecji. Zdaniem naukowców, jeden z zamordowanych przybył z kraju położonego w rejonie Koła Podbiegunowego, być może z Islandii.

Większość naukowców uważa, że znaleziony grób to świadectwo znanej rzezi Wikingów w dniu św. Brycjusza, 13 listopada 1002 roku. Wtedy angielski król Ethelred Nierozważny zerwał zawarty ze Skandynawami pokój i rozkazał wybicie wszystkich Wikingów, którzy służyli w Anglii jako najemnicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odkryto masowy grób Wikingów sprzed 1000 lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.