Neandertalczycy byli macho

PAP - Nauka w Polsce / wab

Neandertalczycy byli silnie umięśnieni, ponieważ mieli bardzo wysoki poziom testosteronu - wynika z badań opublikowanych na łamach "Archaeology, Ethnology & Anthropology of Eurasia".

Neandertalczycy, najbliżsi krewniacy człowieka, którzy wyginęli około 30 tys. lat temu, mieli silnie rozwiniętą masę mięśniową. Zdaniem badaczy pracujących pod kierunkiem Marii Miednikowej z Rosyjskiej Akademii Nauk, spowodowane to było bardzo wysokim poziomem testosteronu.

Naukowcy oparli swoje wnioski na analizie kości ramieniowej osobnika sprzed około 100 tys. lat, którego szczątki znaleziono niedaleko Chwalińska w Rosji. W badaniach zastosowano tomografię komputerową w celu poznania wewnętrznej struktury kości.

Jak wyjaśnia Miednikowa, masa mięśniowa neandertalczyków była dużo większa niż u współczesnych ludzi. Dotyczyło to nie tylko mężczyzn, ale i kobiet neandertalskich. Jej zdaniem odpowiadały za to różnego rodzaju czynniki, m.in. geny, klimat i wybitnie mięsna dieta.

DEON.PL POLECA

Jak opowiada Miednikowa, przekładało się to np. na sposób polowania neandertalczyków. - Powszechną metodą zabijania zwierząt był bezpośredni kontakt z ofiarą. Zamiast zabijać zdobycz za pomocą łuku i strzał, neandertaczycy woleli angażować się w kontakt twarzą w twarz. Na mamuty polowali, wbijając długie, cienkie włócznie prosto w ciało zwierząt - opisuje badaczka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Neandertalczycy byli macho
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.