Odliczanie do ostatniego lotu Endevaour

Odliczanie do ostatniego lotu Endevaour
Trwa odlicznie do ostatniego w historii startu promu Endeavour (fot. NASA.gov)
10 lat temu
PAP / drr

Na piątkowy wieczór polskiego czasu NASA zaplanowała start promu kosmicznego Endeavour. Misja STS-134 będzie ostatnim lotem Endeavoura i przedostatnim startem amerykańskiego wahadłowca w kosmos.

Endeavour ma wystartować o godz. 21.47 polskiego czasu z Centrum Lotów Kosmicznych Kennedy’ego na przylądku Canaveral na Florydzie. Dokowanie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) nastąpi 1 maja.

Misja wahadłowca potrwa 14 dni. W jej ramach na ISS zostanie dostarczony Spektrometr Magnetyczny Alf (Alpha Magnetic Spectrometer - AMS), który będzie służyć do pomiarów promieniowania kosmicznego i ma poszukiwać nietypowej materii (ciemnej materii, dziwnych cząstek, antymaterii). Poza spektrometrem na stację zostaną dostarczone także elementy do dwóch anten komunikacyjnych, zbiornik na gaz pod ciśnieniem oraz części do robota Dextre.

W składzie załogi znajdują się amerykańscy astronauci: Mark Kelly (dowódca), Greg H. Johnson, Mike Fincke, Drew Feustel, Greg Chamitoff oraz włoski astronauta Roberto Vittori (przedstawiciel Europejskiej Agencji Kosmicznej - ESA). Wykonają oni cztery spacery kosmiczne, z których każdy będzie trwał około sześć godzin. Spacery kosmiczne nastąpią w piątym, siódmym, dziewiątym i jedenastym dniu misji.

STS-134 będzie 134. lotem wahadłowca, 36. lotem promu kosmicznego do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej oraz 25. lotem Endeavoura. Jako logo misji wybrano symbol reprezentujący atom z elektronami krążącymi wokół jądra.

Start wahadłowca będzie można oglądać na żywo w NASA TV oraz na witrynie internetowej ESA (www.esa.int).

(źródło: NASA.gov)

W swój pierwszy lot Endeavour poleciał 7 maja 1992 roku w ramach misji STS-49. Był ostatnim wahadłowcem zbudowanym przez NASA. Brał udział m.in. w pierwszej misji serwisowej do Kosmicznego Teleskopu Hubble’a oraz w dostarczeniu pierwszego amerykańskiego modułu do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Nazwa wahadłowca pochodzi od nazwy statku dowodzonego przez Jamesa Cooka, XVIII-wiecznego brytyjskiego podróżnika.

Po locie Endeavoura NASA planuje wysłać w kosmos jeszcze tylko jeden prom kosmiczny - Atlantis. Jego start zaplanowano na 28 czerwca. Po tym locie amerykańska agencja kosmiczna zamknie program wahadłowców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odliczanie do ostatniego lotu Endevaour
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.