Odtworzono wygląd kardynała z XIII wieku. Wykorzystano najbardziej zaawansowane technologie
Belgijskim naukowcom udało się odtworzyć wygląd twarzy francuskiego kardynała, zmarłego w XIII wieku. Było to możliwe dzięki kombinacji trzech elementów: badaniu czaszki, analizy antropologicznej i badaniu DNA.
Odtworzenia wyglądu kard. Jacques’a de Vitry, zmarłego w 1240 r. w Rzymie, dokonano w ramach międzydyscyplinarnego projektu CROMIOSS, realizowanego od 2015 r., i wykorzystującego najbardziej zaawansowane technologie z dziedziny archeologii, antropologii, biologii, chemii i fizyki jądrowej.
Powstałą w ten sposób "cyfrową rzeźbę", przedstawiającą twarz mężczyzny około sześćdziesięcioletniego w chwili śmierci, zaprezentowano podczas sympozjum "Laboratoria, sztuka i relikwie", jakie odbyło się w Brukseli.
Rzadkie obrazy przedstawiające kard. Jacques’a de Vitry pochodzą z XVIII w. i oparte były na źródłach o dwa stulecia wcześniejszych, nie dawały więc żadnej pewności co do jego rzeczywistego wyglądu.
Reconstitution inédite du visage de Jacques de Vitry, évêque du 13e siècle. Un résultat du projet #CROMIOSS porté par la Société archéologique de #Namur, avec le soutien du Fonds Jean-Jacques Comhaire #patrimoine https://t.co/sqATGDxC00 © Visualforensic/Philippe FROESCH pic.twitter.com/6xwUUoBxjO
— Fondation Roi Baudouin (@FRB_KBS) 22 listopada 2018
Jacques de Vitry należał do zakonu kanoników regularnych. Był kaznodzieją ludowym, aktywnym w północnej Francji, nawołującym do uczestnictwa w krucjatach. Został biskupem Akki w Królestwie Jerozolimskim, a sakry biskupiej udzielił mu osobiście w 1216 r. papież Honoriusz III. Współorganizował V wyprawę krzyżową (1217-1220) i w niej uczestniczył. W 1229 r. został kardynałem biskupem Tusculum, a w 1240 dziekanem kolegium kardynalskiego. Był też kronikarzem. Pozostawił m.in. opis krajów Wschodu, historię rozwoju ruchu franciszkańskiego, a także biografię duchową mistyczki Marie d’Oignies, której był spowiednikiem. Po śmierci pochowano go w Oignies, obok grobu Marii.
Skomentuj artykuł