Oszuści wysyłają SMS i chcą ukraść twoje pieniądze. Nie otwieraj takiej wiadomości

Oszuści wysyłają SMS i chcą ukraść twoje pieniądze. Nie otwieraj takiej wiadomości
fot. unsplash.com

Jeśli wejdziesz we wskazany przez oszustów link, na twoim telefonie zostanie zainstalowana aplikacja, która może posłużyć do kradzieży twoich pieniędzy.

Jak informuje zajmujący się bezpieczeństwem w sieci blog “Nibezpiecznik”, od kilku dni tysiące Polaków otrzymują wiadomość, która informuje ich o fakcie zatrzymania przesyłki przez służbę celną. 

W SMS-ie podany jest link, który odsyła do strony udającej firmę kurierską, a na telefonie instalowana jest aplikacja, która posłuży do sięgnięcia po twoje pieniądze. 

fot. niebezpiecznik.plfot. niebezpiecznik.pl

DEON.PL POLECA

Jak radzi “Niebezpiecznik”, jeśli kliknąłeś w link, jak najszybciej skontaktuj się ze swoim bankiem (zrób to z innego telefonu niż ten, który stał się ofiarą ataku). 

“Ten atak nie dotyczy posiadaczy iPhonów — złośliwy plik nie zrobi szkody systemowi iOS. Atak nie powiedzie się też na odpowiednio skonfigurowanym smartfonie z Androidem” - informuje blog. 

Więcej informacji o ataku znajdziesz TUTAJ. 

Coraz liczniejsze ataki na użytkowników

Kolejny „bezpiecznik” powinien nam się załączyć w przypadku telefonów z nieznanych numerów, szczególnie takich, które po odebraniu proponują nam darmowe badania. Z takim przypadkiem spotkała się nasza czytelniczka Ewa, która w ciągu dnia otrzymywała wiele połączeń z nieznanego jej numeru. 

Po sprawdzeniu informacji w sieci (można tam znaleźć opinie użytkowników n.t. nieznanych nam numerów) dowiedziała się, że numer proponuje fikcyjne darmowe badanie mammografii. Konsultanci pobierają wiele wrażliwych danych po czym zapraszają do przyjścia danego dnia i o danej godzinie w miejsce gdzie owy mammobus ma przyjechać. 

Najczęściej osoba, która przyjdzie na miejsce jest sama, zaś sam mammobus nigdy nie przyjeżdża.

Kilkanaście dni temu informowaliśmy o przeprowadzonym na szeroką skalę ataku na użytkowników OLX. Przestępcy podszywający się pod klientów zainteresowanych kupnem towaru wyłudzają numery kart płatniczych. W taki sposób pieniądze znikają z kont ofiar. 

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Oszuści wysyłają SMS i chcą ukraść twoje pieniądze. Nie otwieraj takiej wiadomości
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.