Podziemne planetarium w Gdańsku

Podziemne planetarium w Gdańsku
(fot. Craighton Miller / flickr.com / CC BY 2.0)
PAP / pk

Pracownia Arc2 Fabryka Projektowa z Wrocławia wygrała konkurs na koncepcję architektoniczną pierwszego gdańskiego planetarium, które ma powstać w Centrum Hewelianum do końca 2017 roku. Jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce, powstanie pod ziemią.

Wyniki konkursu ogłoszono w piątek w siedzibie Centrum Hewelianum w Gdańsku.

DEON.PL POLECANa ogłoszony w połowie września konkurs zgłosiło się 11 firm, z czego cztery nie spełniły wymogów formalnych. Prace do oceny wykonały ostatecznie trzy pracownie.

Za zajęcie I miejsca w konkursie pracownia Arc2 Fabryka Projektowa z Wrocławia otrzymała 7 tys. zł nagrody oraz możliwość wykonania dokumentacji przyszłej inwestycji.

Planetarium będzie znajdować się pod ziemią. Na budowanie nowych obiektów naziemnych nie zezwala bowiem konserwator zabytków chroniąc w ten sposób krajobraz historyczny miejsca, gdzie znajduje się Centrum Hewelianum.

Członek sądu konkursowego Małgorzata Maroszek podkreśliła, że zwycięska praca wrocławskich architektów wybrała optymalne rozwiązanie, tj. umieszczenie planetarium w istniejącym nasypie.

- Autorzy pokusili się też o wprowadzenie pewnych funkcji, których nawet nie proponowaliśmy, a które w sposób bardzo właściwy rozwijają cały obiekt, czyli np. zapewnili miejsce na małą kawiarnię. Rozwiązania projektu sprawiają, że cały obiekt pomimo tego, że jest podziemny, robi się bardzo przestrzenny i otwarty: nie ma w nim klaustrofobicznych małych przestrzeni - oceniła Maroszek.

Obiekt powstanie w wale biegnącym wzdłuż suchej fosy pomiędzy Kaponierą Południową a Galerią Strzelecką. Oprócz samego planetarium, znajdą się w nim także m.in. sala projekcyjna i dydaktyczna. W ramach inwestycji odtworzony zostanie również odcinek muru Carnofa, który w przeszłości otaczał umocnienia Góry Gradowej.

Sala projekcyjna planetarium wzniesiona zostanie na planie koła ze sklepieniem w kształcie półsfery. Pomieści 79 osób.

W ciągu przyszłego roku powinna być gotowa dokumentacja techniczna obiektu. Koszt inwestycji szacowany jest na ok. 10-12 mln zł. Kierownictwo Centrum Hewelianum liczy, że większość tej kwoty uda się pozyskać z dotacji Unii Europejskiej.

Planetarium nosić będzie łacińską nazwę "Stellaeburgum".Tak właśnie astronom Jan Heweliusz nazwał swoje obserwatorium, które w XVII w. powstało na dachach trzech połączonych ze sobą budynków przy ulicy Korzennej w Gdańsku.

Centrum Hewelianum działa od listopada 2008 r. i jest jednostką budżetową Gminy Miasta Gdańska. Położone jest na tyłach głównego dworca kolejowego i autobusowego. Na tym, liczącym 27 hektarów pagórkowatym terenie rozlokowanych jest kilkadziesiąt różnego rodzaju murowanych obiektów - schronów, kaponier, składnic amunicji itp., powstałych głównie w XIX wieku, a służących niegdyś obronie miasta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Podziemne planetarium w Gdańsku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.