Polacy stworzyli implant nosa dla... psa

Polacy stworzyli implant nosa dla... psa
(fot. PAP/Grzegorz Michałowski)
Logo źródła: PAP - Nauka w Polsce pk

W Pracowni Indywidualnych Implantów Medycznych, działającej w łódzkim Technoparku, po raz pierwszy zaprojektowano implant fragmentu nosa dla psa, który wpadł we wnyki. Łódzka pracownia od kilku lat projektuje ludzkie implanty umożliwiające odtworzenie fragmentów oczodołów, żuchwy czy czaszki.

Na podstawie badania z tomografii komputerowej powstał trójwymiarowy model pyska i opracowano implant dla Parysa - bo tak wabi się pies. Wykonano go w środę za symboliczną złotówkę. Operację jego wszczepienia zaplanowano na sobotę w Białymstoku - powiedziała PAP Edyta Bąk z łódzkiego Technoparku.

Parys to bezdomny pies, który wpadł we wnyki. Zaopiekowała się nim Magdalena Smosarska z Białegostoku. Niestety jedną z przednich łap psa trzeba było amputować - zastąpiła ją proteza. Parys stracił też część nosa i żeby mógł swobodnie oddychać trzeba go zrekonstruować.

Podjęła się tego Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych, która działa w łódzkim Technoparku. Ma ona duże doświadczenie w projektowaniu ludzkich implantów umożliwiających odtworzenie fragmentów oczodołów, żuchwy czy czaszki. Szef pracowni dr Marcin Elgalal postanowił zrobić wyjątek i pomóc Parysowi.

DEON.PL POLECA

Pies przeszedł badanie tomografem komputerowym w lecznicy w Lublinie. Na podstawie zdjęć powstał trójwymiarowy, wirtualny model pyska psa i opracowano implant nosa. Okazało się, że wystarczy niewielka rurka zakończona mocowaniem. Implant wykonała firma Ledo.

Pracownia Indywidualnych Implantów Medycznych w Łodzi od czterech lat wykonuje implanty "szyte na miarę" - konstruowane i wytwarzane dla konkretnych pacjentów z całej Polski. Ich transplantacje pozwalają na wyeliminowanie zaburzeń widzenia u osób, które doznały urazów oczodołów oraz umożliwiają usunięcie deformacji twarzy i czaszki.

Na podstawie badań obrazowych - tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego - powstają wirtualne modele różnych struktur anatomicznych i zmian patologicznych. Na ich podstawie budowane są trójwymiarowe modele fizyczne, na których modeluje się np. siatkę tytanową, wszczepianą pacjentom podczas zabiegu lub można wykonać gotowy implant z odpowiedniego materiału.

Dotychczas przeprowadzono ponad 130 operacji wszczepienia takich implantów wykonanych w łódzkiej pracowni. Jej eksperci planują poszerzenie oferty o modele anatomiczne oraz implanty stosowane np. w ortopedii, stomatologii i innych gałęziach medycyny.

PAP - Nauka w Polsce

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Polacy stworzyli implant nosa dla... psa
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.