Poważne zmiany u motyli z Fukushimy

(fot. PAP/EPA/JOJI OTAKI)
PAP / mh

Promieniowanie radioaktywne z japońskiej elektrowni atomowej Fukushima przyczyniło się do mutacji motyli występujących w tamtych rejonach - informuje BBC powołując się na czasopismo naukowe "Scientific Reports". Zmiany dotyczą odnóży, czułek i skrzydeł owadów.

Dwa miesiące po katastrofie w elektrowni jądrowej w Fukushimie z marca 2011 roku japońscy naukowcy zebrali w 10 różnych regionach Japonii, w tym w okolicach Fukushimy, 144 dojrzałych motyli z rodziny modraszkowatych.

DEON.PL POLECA

Obserwując mutacje wśród zebranych okazów naukowcy odkryli, że owady pochodzące z terenów o wysokim wskaźniku promieniowania mają znacznie mniejsze skrzydła, większe odnóża oraz nieregularnie rozwinięte oczy w porównaniu do innych osobników.

"Dotychczas uważano, że owady są bardzo odporne na radiację, dlatego wyniki badań są zaskakujące" - powiedział kierujący badaniami Joji Otaki z uniwersytetu na japońskiej wyspie Okinawa.

Zespół naukowców rozmnażał motyle w laboratorium oddalonym o 1750 km od Fukushimy, gdzie promieniowanie było praktycznie niewyczuwalne. W rezultacie wykryto nowe mutacje, które nie występowały u wcześniejszej generacji owadów pochodzących ze skażonych obszarów. Zniekształceniu uległy czułki, które potrzebne są motylom do poznawania otoczenia.

Sześć miesięcy później ponownie zebrano motyle z różnych części kraju, aby jeszcze raz przyjrzeć się mutacji tych owadów. Badania pokazały, że zmiany u okazów z Fukushimy są jeszcze większe niż poprzednio.

Naukowcy uzasadniają ten wysoki wskaźnik mutacji spożywaniem skażonego pokarmu oraz przekazywaniem zmutowanego już materiału genetycznego rodziców.

"Zaobserwowane mutacje i morfologiczne nieprawidłowości u owadów wytłumaczyć można jedynie ich ekspozycją na radioaktywne promieniowanie" - powiedział doktor Tim Mousseau z uniwersytetu w Karolinie Południowej, który badał wpływ radiacji na zwierzęta i rośliny po katastrofach w Czarnobylu i Fukushimie.

Nowe odkrycia są zgodne z wcześniejszymi badaniami, które wykazały, że długoterminowe oddziaływanie skażenia radioaktywnego na środowisko najlepiej obserwować można na przykładzie ptaków i motyli.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Poważne zmiany u motyli z Fukushimy
Komentarze (0)
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.