Słynna dziura w Aberdeen jest na sprzedaż

Słynna dziura w Aberdeen jest na sprzedaż
Największy w Europie dół wykopany przez człowieka. Cena wywoławcza - 30 tys. funtów (fot. timesonline.co.uk)
PAP / zylka

Słynna dziura w szkockim mieście Aberdeen, uznana za największy w Europie dół wykopany przez człowieka, została wystawiona na sprzedaż – donoszą w czwartek brytyjskie media. Chodzi o wyeksploatowany kamieniołom granitu na wzgórzu Rubislaw.

Srebrzysto-szary granit nadał Aberdeen, nazywanemu "granitowym miastem", jego charakter. Z tego granitu wzniesiono tam większą część starszych budynków, a kamieniołom Rubislaw, nazwany tak od wzgórza, na którym się znajduje, zamknięto po około 200 latach eksploatacji w 1971 roku.

To co pozostało po wydobyciu około 6 mln ton granitu to dziura o średnicy 120 metrów, głęboka na ponad 140 metrów i wypełniona wodą deszczową. Jak dotąd miejsca nie reklamowano jako atrakcji turystycznej – ogrodzoną dziurę o stromych, pionowych brzegach otaczają obecnie budynki mieszkalne i biurowe.

Kamieniołom trafił do sprzedaży. Jest bardzo tani – pośrednicy, którym nigdy dotąd nie trafiła się taka gratka, szukają chętnego, który da więcej niż 30 tys. funtów. Ale budowy bloków mieszkalnych czy biurowców plany zagospodarowania tego terenu nie dopuszczają.

Szef firmy nieruchomości Alex Robb wskazuje, że potencjalny nabywca musi wykazać się większą wyobraźnią. Możliwości wykorzystania tego terenu to sporty wodne, jak rekreacyjne nurkowanie, albo wykorzystanie dawnego kamieniołomu po osuszeniu jako ścian wspinaczkowych.

Kamieniołom na Rubislow otwarto w 1741 roku. Należał do miasta, które jednak uznało, że nie będzie on dostarczać dobrego budulca i sprzedało go za 13 funtów lokalnemu przedsiębiorcy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Słynna dziura w Aberdeen jest na sprzedaż
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.