Studenci idą na wojnę z uczelniami?

Studenci idą na wojnę z uczelniami?
(fot. Wikimedia Commons)
5 lat temu
PAP / mm

Studenci coraz częściej chcą pisemnych gwarancji dotyczących programu studiów. Co na to uczelnie?

Startuje akcja sprzeciwu młodych, którzy żądają lepszego traktowania przez uczelnie. Pod patronatem Parlamentu Studentów Rzeczypospolitej (PSR) uruchomiony zostanie m.in. portal lepszestudia.pl, gdzie młodzi będą zbierać głosy poparcia dla ich postulatów.

Główny dotyczy umów student-uczelnia. Parlament zabiega o wpisanie do ustawy obowiązku zawierania w tych umowach punktów dotyczących programu studiów oraz efektów kształcenia. Ma to zobowiązywać szkoły wyższe do realizacji określonego programu i dawać prawo do zdobywania konkretnych efektów kształcenia.

"Obecnie mamy mnóstwo przypadków, w których uczelnia w trakcie trwania kształcenia zmienia program, zastępując np. zajęcia praktyczne teorią. Często wynika to z oszczędności, a studenci nie mają wtedy realnych możliwości odzyskania pieniędzy" - tłumaczy Piotr Muller, przewodniczący PSR.

Drugi postulat dotyczy osób kończących studia wcześniej. Obecnie w takiej sytuacji przepadają im wszystkie świadczenia wypłacane przez uczelnie. Trzeci postulat odnosi się do sposobu wspierania studentów najlepszych i niepełnosprawnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Studenci idą na wojnę z uczelniami?
Komentarze (2)
MR
Maciej Roszkowski
29 maja 2014, 20:51
Kolejne pole z którego nasze PAŃSTWO abdykowało.
S
studentka
29 maja 2014, 00:02
Bardzo słusznie. Na moim kierunku co roku zmieniają program. Nie wiem, jakie przedmioty będę miała w przyszłym roku. Na początku studiów planowano też praktyki kliniczne, a teraz się okazuje, że nie będzie takich praktyk.

Skomentuj artykuł

Studenci idą na wojnę z uczelniami?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.