Stworzono czujnik wykrywający w kilka minut ślady pestycydów na owocach
Szwedzcy naukowcy z Karolinska Institutet opracowali czujnik, który wykrywa ślady pestycydów na produktach spożywczych. Urządzenie w pięć minut z powodzeniem wykryło substancje na owocach nie niszcząc produktu.
- Raporty pokazują, że nawet połowa wszystkich owoców sprzedawanych w UE zawiera pozostałości pestycydów, które w większych ilościach zostały powiązane z problemami zdrowotnymi ludzi – twierdzi Georgios Sotiriou z Karolinska Institutet.
- Jednak obecne techniki wykrywania pestycydów na pojedynczych produktach przed konsumpcją są w praktyce ograniczone przez wysoki koszt i kłopotliwą produkcję czujników. Aby temu zaradzić, opracowaliśmy niedrogie nanoczujniki, które można wykorzystać do monitorowania śladów pestycydów na owocach na przykład w sklepie – dodaje naukowiec.
Pestycydy stosowane na całym świecie
Pestycydy stosowane są w światowym rolnictwie na szeroką skalę. Chronią one uprawy, którym zagrażają owady, grzyby i inne drobnoustroje. Bez środków ochrony roślin plony byłby by znacznie mniejsze, co mogłoby spowodować głód w niektórych krajach.
Rolnicy często stosują pestycydy (i to w najwyższych dopuszczalnych normach) tak na wszelki wypadek, nie wiedząc czy ich uprawy na pewno są zagrożone. Substancje ochronne roślin mają jednak negatywny wpływ na ludzki organizm.
Dzięki prostemu w użyciu czujnikowi naukowcy chcą zwiększyć świadomość konsumentów nt. pestycydów oraz pomóc w weryfikacji bezpieczeństwa produktów spożywczych.
Źródło: dzienniknaukowy.pl / tk
Skomentuj artykuł