Szczeniaki już po urodzeniu wiedzą, jak komunikować się z ludźmi

Szczeniaki już po urodzeniu wiedzą, jak komunikować się z ludźmi
fot. unsplash.com
3 miesiące temu

Naukowcy przebadali 375 szczeniąt i doszli do wniosku, że od urodzenia potrafią komunikować się z ludźmi.

Emily Bray z Uniwersytetu w Arizonie sprawdzała, czy małe pieski są w stanie skupić się na ludzkiej twarzy i rozpoznawać komunikaty wysyłane przez ludzi. Problem, który Bray postawiła sobie przed badaniem brzmiał: czy rozumienie ludzkich słów, zachowań i gestów jest wrodzone, czy przychodzi z czasem.

Do tej pory badania prowadzone przez naukowców dotyczyły tylko dorosłych psów. Dzięki nim wiemy, że ich zdolności do rozpoznawania głosu, komend, czy gestów jest większe niż u szympansów, które są przecież spokrewnione z Homo Sapiens.

Szczeniaki "genetycznie zaprogramowane"

Do tej pory ni było jednak wiadomo, na ile to "psie rozumienie" wynika z uwarunkowań biologicznych, a na ile z nauki, która przychodzi z czasem. Podejrzewano, że psy po prostu uczą się takiej komunikacji od najwcześniejszych lat życia przez fakt, że mieszkają z właścicielami od początku swojego życia i prowadzą nieustanną obserwację ich reakcji i zachowań. Alternatywną tezą było szukanie odpowiedzi bardziej w genetyce, która pozwoliła psom na przestrzeni lat wykształcić odpowiednie cechy.

- Nie chodzi o to, że jedna rzecz wyklucza drugą, ale jeśli istnieje biologiczna podstawa to takich zachować, to nie ma lepszej drogi do zbadania jej jak praca ze szczeniakami - mówi Bray.

Wszystkie psy, które zostały poddane badaniu zostały dostarczone przez Canine Companions, organizację non-profit, która zajmuje się szkoleniem psów służbowych. Średni wiek szczeniaka wynosił osiem i pół tygodnia. Co więcej, były to zwierzęta które przebywały w bardzo ograniczonym kontakcie z ludźmi pozostając w towarzystwie swojego miotu. Naukowcy znali także rodowód każdego psa, więc śledzenie ich pokrewieństwa przychodziło im bez problemu.

Kilka różnych rodzajów testów, jakim poddano szczeniaki wykazało, że ich zdolności koncentracji i komunikacji z człowiekiem wykazują zdawalność zawsze na poziomie 70%. Bynajmniej wynik ten nie oznaczał porażki dla badaczy. Okazało się bowiem, że nie ani nie sposób go ulepszyć, ani pogorszyć. Za każdym razem skuteczność szczeniaków była taka sama.

"Szczeniaki wkraczają w świat biologicznie przygotowane na coś, do czego zostały wybrane, celowo lub nie w trakcie udomowienia.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Tomasz Ponikło
18,77 zł
26,82 zł

Cierpienie zawsze niszczy.
Tym, co dźwiga, podnosi i wznosi ku górze, jest miłość...

ks. Józef Tischner

Bardzo czekałem na taką książkę o Księdzu Profesorze, napisaną z perspektywy czasu i w świetle ostatnich trzech...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Szczeniaki już po urodzeniu wiedzą, jak komunikować się z ludźmi
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.