W Chinach doszło do pierwszego przypadku zakażenia człowieka ptasią grypą H10N3

W Chinach doszło do pierwszego przypadku zakażenia człowieka ptasią grypą H10N3
fot. depositphotos.com
6 miesięcy temu
PAP / ml

Jak wskazują naukowcy, to pierwszy taki przypadek w historii. Ptasia grypa H7N9 w latach 2016-2017 doprowadziła do śmierci 300 osób. U pacjenta pojawiła się gorączka i inne objawy, a pięć dni później z powodu pogarszającego się stanu zdrowia został przyjęty do szpitala.

W Chinach potwierdzono pierwszy na świecie przypadek zakażenia człowieka wirusem ptasiej grypy H10N3 – ogłosiła we wtorek chińska państwowa komisja zdrowia, zaznaczając, że ryzyko szerzenia się patogenu wśród ludzi na dużą skalę oceniono jako bardzo niskie.

Nowa odmiana ptasiej grypy w Chinach

Infekcję wykryto u 41-letniego mężczyzny w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin. 23 kwietnia pojawiła się u niego gorączka i inne objawy, a pięć dni później z powodu pogarszającego się stanu zdrowia został przyjęty do szpitala. 28 maja badania potwierdziły zakażenie wirusem H10N3 – napisano w komunikacie komisji.

Chińscy eksperci oceniają, że mężczyzna zaraził się od drobiu, a wirus nie jest w stanie na dużą skalę atakować ludzi. Odmiana H10N3 charakteryzuje się stosunkowo niską chorobotwórczością wśród ptaków – przekazała komisja, zaznaczając, że nigdy wcześniej nie wykryto zakażenia tą odmianą u człowieka.

Stan pacjenta z Jiangsu ustabilizował się i obecnie spełnia on zasadniczo kryteria, by być wypisanym ze szpitala. W ramach dochodzenia epidemiologicznego obserwacji poddano osoby z jego otoczenia, ale u żadnej z nich nie stwierdzono zakażenia.

Warmińsko-mazurskie: odkryto ognisko ptasiej grypy

Na chińskich fermach drobiu obecnych jest wiele odmian wirusa grypy ptaków i czasami dochodzi do sporadycznych zakażeń wśród ludzi, zazwyczaj pracowników ferm. Nie odnotowano jednak infekcji na dużą skalę od lat 2016-2017, gdy wariant H7N9 spowodował śmierć około 300 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Zebrał i opracował Piotr Żyłka
13,39 zł
19,12 zł

Fenomen Franciszka, efekt Franciszka, franciszkomania

Określenia są różne, ale wszystkie próbują opisać to samo zjawisko. Od 13 marca 2013 roku świat nadstawia ucha i uważnie słucha, a z Watykanu płyną słowa, które nie...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Chinach doszło do pierwszego przypadku zakażenia człowieka ptasią grypą H10N3
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.