W Krakowie trwa XI Festiwal Nauki

(fot. festiwalnauki.edu.pl)
PAP / drr

"Materia - Człowiek – Kultura” - pod takim hasłem oficjalnie zainaugurowano w czwartek XI Festiwal Nauki w Krakowie. Do soboty festiwalowi goście mogą skorzystać z naukowych pokazów, wykładów popularnonaukowych, licznych wystaw i wycieczek.

Głównym organizatorem tegorocznej imprezy jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja.

- Festiwal Nauki jest po to, byście przeżyli kilka zdziwień, zobaczyli zjawiska i doświadczenia, których nie znacie. Na Festiwalu są ludzie, którzy wytłumaczą wam, że nauka to nie jest magia. Nauka oparta jest o myśl człowieka - powiedział rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Karol Musioł podczas oficjalnego otwarcia imprezy, które odbyło się w czwartek na Rynku Głównym.

DEON.PL POLECA

Podkreślił, że to, czy Festiwal Nauki ma sens zależy tylko od jego publiczności. - Nie wiem, czy zrobimy referendum na następny Festiwal Nauki, ale myślę, że nie jest to konieczne, bo odwiedza go coraz więcej krakowian. Życzę wspaniałych zdziwień - dodał rektor UJ.

Hasło tegorocznego Festiwalu nawiązuje do dwojga polskich noblistów i patronów roku 2011: Marii Skłodowskiej-Curie i Czesława Miłosza.

Goście Festiwalu będą mogli zobaczyć m.in. dwie wystawy poświęcone życiu i twórczości Marii Skłodowskiej-Curie, a w „Kinie Pod Baranami” czekają na nich projekcje filmów poświęconych noblistce. Specjalną debatę naukowców pt. „Od radu i polonu do protonoterapii” przygotował Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk.

Miłośnicy Czesława Miłosza powinni odwiedzić wystawę "Miłosz – portret złożony", na której zostanie pokazanych m.in. ponad 50 autografów poety, wierszy, przekładów, listów oraz innych utworów, kilkadziesiąt zdjęć, grafik i pamiątek osobistych, dokumentujących jego życie. W czwartek odbędzie się widowisko muzyczno-poetyckie „Popołudnie z Miłoszem”, podczas którego będzie można posłuchać poezji noblisty.

Jedną z największych atrakcji Festiwalu będzie Festyn Nauki, który tradycyjnie odbędzie się na Rynku Głównym. Odwiedzający Festyn będą się mogli dowiedzieć m.in., czym są heurystyki, jaki jest wpływ zanieczyszczenia środowiska na rozwój i inteligencję i co to jest wirtualny szczur. Będzie też można skorzystać z badań i porad lekarskich, które zaoferują pracownicy Collegium Medicum UJ.

W czwartek i piątek od godz. 21.30 do 22 na Wieży Ratuszowej odbywać się będzie pokaz światła i dźwięku przygotowany przez Akademię Sztuk Pięknych. Festiwal zakończy pokaz żonglerki oraz spektakl teatralny „Damy i Huzary” na Scenie Klasycznej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.

Szczegółowy program festiwalowych wydarzeń jest dostępny na stronie: http://festiwalnauki.ur.krakow.pl/

Początki krakowskiego Festiwalu Nauki sięgają 2000 roku. Pomysł organizacji tej popularnonaukowej imprezy zrodził się w trakcie Jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Początkowo Festiwal służyć miał jedynie promowaniu osiągnięć naukowych, dydaktycznych i kulturalnych UJ. Jednak już od 10 lat współorganizują go kolejne krakowskie szkoły wyższe, instytucje naukowe i jednostki konsularne.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Krakowie trwa XI Festiwal Nauki
Komentarze (1)
A
Alzheimer
12 maja 2011, 18:10
Przypomnijcie mi,gdzie to się stawia prawidłową diagnozę na samym początku?