W Zatoce Perskiej odnaleziono biblijny Eden?

W Zatoce Perskiej odnaleziono biblijny Eden?
"Adam i Ewa w Rajskim Ogrodzie" Lucas Cranach
Logo źródła: Być dla innych Dariusz Dulaba

W wodach Zatoki Perskiej archeolodzy natrafili na obecność osiedli mieszkaniowych sprzed 74 tysięcy lat. Znaleziska pozwalają określić wysoki poziom ówczesnego życia. Czyżby znaleziono biblijny Eden?

Historie dotyczące Edenu i potopu mogą mieć swoje korzenie w wydarzeniach, które miały miejsce wokół Basenu Zatoki Perskiej. "W istocie pojawiło się trochę spekulacji na temat mitologicznych powiązań basenu Zatoki Perskiej z genezą mitu edeńskiego oraz historią potopu" - oznajmił niedawno na łamach czasopisma "Current Anthropology" znany badacz Jeffery Rose. I przyznał, że należy poważnie się zastanowić jak to się stało, że niektóre z rzek, które docierały do tego terytorium wymienione zostały w Księdze Rodzaju obok opisu stworzenia świata i życia pierwszych rodziców w ogrodzie Eden.

Co ciekawe, w czasie niedawno przeprowadzonych prac archeologicznych pod wodami Zatoki Perskiej (wzdłuż wybrzeża) natrafiono na obecność całych osiedli mieszkaniowych; odnaleziono ślady starej technologii służącej do wyrobu narzędzi, sprzętów użytkowych oraz kultury. Obszar ten (rozciąga się na południowym obrzeżu Żyznego Półksiężyca pomiędzy Egiptem a Mezopotamią) wciąż określany jest mianem Oazy Zatokowej. Bo pozwalał przetrwać okres suszy.

Osiedla te mogły powstać 74 tysiące lat temu. Rewelacje te zdają się też potwierdzać inne przekonujące dowody na to, że dopiero ok. 8 tysięcy lat temu ich rdzenni mieszkańcy zostali zmuszeni do opuszczenia tej strefy, kiedy wody Oceanu Indyjskiego miały zalać siedlisko. A po opuszczeniu "raju" udało im się przetrwać dzięki hodowli zwierząt, uprawie palmy daktylowej i rybołówstwu. Ponadto posiedli technikę, która posłużyła im do budowy miast.

I choć jest za wcześnie by mówić, że odkryto miejsce, w którym mogło znajdować się największe i najstarsze skupisko ludzi położone poza Afryką i skąd wyłoniła się pierwsza cywilizacja, może właśnie tam należy szukać śladów obecności biblijnego Edenu, zastanawiają się niektórzy? I przyznają, że temat wciąż ich fascynuje, czasem niepokoi, bo historia odkupienia to historia Boga szukającego człowieka. Ta historia zaczęła się w raju, gdy Pan zapytał „Gdzie jesteś Adamie?”. Ks Józef Tischner zwrócił kiedyś uwagę, że jest to najważniejsze pytanie od początku istnienia, jakie Bóg kieruje nieustannie do człowieka.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

W Zatoce Perskiej odnaleziono biblijny Eden?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.