We wtorek całkowite zaćmienie Księżyca

We wtorek całkowite zaćmienie Księżyca
(fot. nasa.gov)
10 lat temu
PAP / drr

We wtorek rano nadarzy się okazja do obserwacji całkowitego zaćmienia Księżyca. W Polsce będzie widoczny początek tego zjawiska - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawi się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob jest w stanie w nim się schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić.

Do najbliższego całkowitego zaćmienia Księżyca dojdzie już we wtorek w godzinach porannych. Zjawisko w całości będą mogli obejrzeć obserwatorzy w Ameryce Północnej i Środkowej, na Grenlandii oraz na wschodnim Pacyfiku.

Przebieg zaćmienia będzie wyglądał następująco: początek zaćmienia półcieniowego - 6:29, początek zaćmienia częściowego - 7:33, początek zaćmienia całkowitego - 8:41, maksimum zaćmienia - 9:17, koniec zaćmienia całkowitego - 9:53, koniec zaćmienia częściowego - 11:01 i koniec zaćmienia półcieniowego - 12:05.

W Polsce zaćmienie będzie widoczne rankiem, tuż przed zachodem Księżyca. W południowo-wschodniej części naszego kraju pojawi się szansa zobaczenia tylko mało efektownej fazy półcieniowej, w której cała tarcza Księżyca wciąż jest oświetlona, tyle że świeci słabszym niż zwykle blaskiem. W zachodniej Polsce będzie można obejrzeć fazę częściową zaćmienia, ale Srebrny Glob zajdzie przed rozpoczęciem fazy całkowitej.

W Warszawie faza częściowa zacznie się w momencie, gdy Księżyc będzie tylko trochę ponad 1 stopień nad północno-zachodnim horyzontem. Kwadrans później nasz naturalny satelita zajdzie. Dla odmiany, w Poznaniu faza częściowa zaćmienia zacznie się ponad 3 stopnie nad horyzontem, a Księżyc zajdzie o 8:07. W lepszej sytuacji znajda się mieszkańcy północno-zachodniej Polski. Przykładowo w Szczecinie faza częściowa zacznie się prawie 5 stopni nad horyzontem, a Księżyc zajdzie o 8:23.

Chcąc dojrzeć to zjawisko musimy więc wybrać do obserwacji miejsce, z którego będziemy mieli dobry i nie osłonięty niczym widok na północno-zachodni horyzont. Trzeba też liczyć na pogodę. Prognozy są korzystne dla obserwatorów znajdujących się w Polsce centralnej i północnej. Tam niebo ma być bezchmurne. Trzeba jednak pamiętać o zabezpieczeniu się przed zimnem, bo temperatura ma spaść do -10 stopni C, a odczuwalna ma być jeszcze o kilka stopni niższa.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

We wtorek całkowite zaćmienie Księżyca
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.