Zmiana nawyków sennych w późniejszej ciąży może wywołać depresję i lęk
U kobiet, które w późniejszym okresie ciąży i w trakcie połogu zmieniają tryb snu, a co za tym idzie zaburzają swój rytm biologiczny, mogą nasilić się objawy depresji i lęku - odkryli badacze z Uniwersytetu McMastera w Kanadzie.
Trzymiesięczny okres przed i po porodzie jest czasem wrażliwym dla zdrowia psychicznego kobiet. Szacuje się, że w tym okołoporodowym okresie 15 do 18 proc. kobiet doświadcza lęku, a 7 do 13 proc. depresji. Ponadto, jedna na dziesięć świeżo upieczonych matek doświadcza zarówno lęku, jak i depresji, które są klinicznie potwierdzone.
Badacze chcąc wyjaśnić, jakie czynniki mogą mieć związek z pojawieniem się u kobiet tych dolegliwości, przeprowadzili badanie obserwacyjne, w którym przyjrzeli się zmianom snu i rytmów biologicznych w okresie okołoporodowym.
Do badania zrekrutowano 100 kobiet, z których 73 obserwowane były od początku trzeciego trymestru ciąży i przez trzy miesiące po porodzie. Za pomocą narzędzi takich jak kwestionariusze, aktygrafy (do noszenia monitorów snu) czy testy laboratoryjne, przeanalizowali subiektywne i obiektywne pomiary snu, rytmów biologicznych, poziomów melatoniny we krwi i ekspozycji na światło u kobiet we wspomnianym okresie życia.
Sen a zdrowie kobiety
Badacze zaobserwowali, że kobiety, których rytm dobowy często się zmieniał - np. wstawały w nocy o różnych, niestałych porach - oraz kilkukrotne przerywały swój sen, wykazywały istotnie wyższe objawy depresji i lęku. Z kolei rzadsze wstawanie w nocy, po nieco dłuższym śnie, wiązało się ze zmniejszeniem objawów depresji w okresie od 6 do 12 tygodni po porodzie – czasie, który zwykle zbiega się z wyższym ryzykiem rozwoju depresji poporodowej.
Według badaczy, ich odkrycia wskazują, że pewne zmienne rytmów biologicznych mogą być ważne dla objawów depresji w określonych momentach czasu okołoporodowego.
- Nasze odkrycia podkreślają znaczenie stabilizacji wewnętrznego zegara biologicznego w okresie okołoporodowym w celu utrzymania zdrowego nastroju i zminimalizowania lęku - mówi Benicio Frey, profesor z Uniwersytetu McMastera w Kanadzie, główny autor badania.
Specjaliści zauważają, że biorąc pod uwagę ich odkrycia, należy podjąć wysiłki w celu opracowanie interwencji ukierunkowanych na te zmienne rytmu biologicznego zidentyfikowane przez zespół, jako strategie leczenia lub profilaktyki zdrowotnej kobiet tuż przed lub tuż po porodzie.
Źródło: PAP / tk
Skomentuj artykuł