Zmiana nawyków sennych w późniejszej ciąży może wywołać depresję i lęk

Zmiana nawyków sennych w późniejszej ciąży może wywołać depresję i lęk
Fot. Wavebreak Media LTD / depositphotos.com
PAP / tk

U kobiet, które w późniejszym okresie ciąży i w trakcie połogu zmieniają tryb snu, a co za tym idzie zaburzają swój rytm biologiczny, mogą nasilić się objawy depresji i lęku - odkryli badacze z Uniwersytetu McMastera w Kanadzie.

Trzymiesięczny okres przed i po porodzie jest czasem wrażliwym dla zdrowia psychicznego kobiet. Szacuje się, że w tym okołoporodowym okresie 15 do 18 proc. kobiet doświadcza lęku, a 7 do 13 proc. depresji. Ponadto, jedna na dziesięć świeżo upieczonych matek doświadcza zarówno lęku, jak i depresji, które są klinicznie potwierdzone.

Badacze chcąc wyjaśnić, jakie czynniki mogą mieć związek z pojawieniem się u kobiet tych dolegliwości, przeprowadzili badanie obserwacyjne, w którym przyjrzeli się zmianom snu i rytmów biologicznych w okresie okołoporodowym.

Do badania zrekrutowano 100 kobiet, z których 73 obserwowane były od początku trzeciego trymestru ciąży i przez trzy miesiące po porodzie. Za pomocą narzędzi takich jak kwestionariusze, aktygrafy (do noszenia monitorów snu) czy testy laboratoryjne, przeanalizowali subiektywne i obiektywne pomiary snu, rytmów biologicznych, poziomów melatoniny we krwi i ekspozycji na światło u kobiet we wspomnianym okresie życia.

DEON.PL POLECA

Sen a zdrowie kobiety

Badacze zaobserwowali, że kobiety, których rytm dobowy często się zmieniał - np. wstawały w nocy o różnych, niestałych porach - oraz kilkukrotne przerywały swój sen, wykazywały istotnie wyższe objawy depresji i lęku. Z kolei rzadsze wstawanie w nocy, po nieco dłuższym śnie, wiązało się ze zmniejszeniem objawów depresji w okresie od 6 do 12 tygodni po porodzie – czasie, który zwykle zbiega się z wyższym ryzykiem rozwoju depresji poporodowej.

Według badaczy, ich odkrycia wskazują, że pewne zmienne rytmów biologicznych mogą być ważne dla objawów depresji w określonych momentach czasu okołoporodowego.

- Nasze odkrycia podkreślają znaczenie stabilizacji wewnętrznego zegara biologicznego w okresie okołoporodowym w celu utrzymania zdrowego nastroju i zminimalizowania lęku - mówi Benicio Frey, profesor z Uniwersytetu McMastera w Kanadzie, główny autor badania.

Specjaliści zauważają, że biorąc pod uwagę ich odkrycia, należy podjąć wysiłki w celu opracowanie interwencji ukierunkowanych na te zmienne rytmu biologicznego zidentyfikowane przez zespół, jako strategie leczenia lub profilaktyki zdrowotnej kobiet tuż przed lub tuż po porodzie.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski

To się w głowie mieści!

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Zmiana nawyków sennych w późniejszej ciąży może wywołać depresję i lęk
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.