Więcej pieniędzy w ramach programu "Za życiem" na opiekę nad kobietami w ciąży

Więcej pieniędzy w ramach programu "Za życiem" na opiekę nad kobietami w ciąży
Fot. depositphotos.com

O tym, że przydzielono więcej pieniędzy na opiekę nad kobietami w ciąży i główne ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze (WOKRO) w ramach programu "Za życiem" mówił w Sejmie wiceminister rodziny Paweł Wdówik.

Pod koniec grudnia rząd przyjął uchwałę o zmianach w programie "Za życiem". W jego nowej edycji realizowane będą dodatkowe działania m.in. przygotowujące młodzież z niepełnosprawnościami do wejścia na rynek pracy. Na realizację programu w latach 2022-2026 przeznaczono około 6 mld zł.

DEON.PL POLECA
Wiceminister rodziny Paweł Wdówik przypomniał, że program rozpoczął się w 2017 r. - Jego celem było zapewnienie kompleksowego wsparcia zarówno dla rodzin, w których jest dziecko niepełnosprawne czy też osoba niepełnosprawna, ale przede wszystkim wsparcie dla kobiet w ciąży zagrożonej niepełnosprawnością dziecka – powiedział.

Wdówik poinformował, że w programie wprowadzono kilka nowych działań, które mają usprawnić – jak mówił – to, co nie uzyskało najwyższej oceny. - Zwłaszcza rodzice wskazywali nam konieczność uzupełnienia działań o sferę informacyjną i opiekę psychologiczną – wsparcie psychologiczne od diagnozy prenatalnej związanej z zagrożeniem niepełnosprawnością, które przesuwamy do szpitali pierwszego stopnia referencyjności – powiedział.

Wiceszef resortu rodziny dodał, że zwiększono sumę pieniędzy na opiekę nad kobietą w ciąży i nakłady na główne ośrodki koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńcze (WOKRO).

- W tym roku zwiększamy budżet o 20 proc., podnosząc go z 77 mln zł do 100 mln zł – zaznaczył, mówiąc o WOKRO. Wdówik powiedział, że jest to związane z tym, że dopuszczone do nich będą organizacje pozarządowe i inne podmioty, które mogą się okazać skuteczne w pomocy niepełnosprawnym. - 302 powiaty mają WOKRO, więc w 78 powiatach jeszcze tych placówek nie ma. Chcemy to w tym roku uzupełnić – dodał.

Od 2023 r. nastąpi zmiana asystenta rodziny na doradcę rodziny. - Przesuwamy go z pomocy społecznej do edukacji, do właśnie tych WOKRO i uruchamiamy już w tym roku portal informacyjny wraz z infolinią po to, aby stworzyć ciąg wsparcia – powiedział.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Víctor Manuel Fernández

Użycz głosu dziecku, które rośnie pod Twoim sercem!

Wkrótce zostaniesz mamą. Choć dziecko, które rośnie pod Twoim sercem, nie potrafi jeszcze mówić, to już odczuwa, uczy się, chce kochać i poznawać otaczający je świat. Dzięki...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Więcej pieniędzy w ramach programu "Za życiem" na opiekę nad kobietami w ciąży
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.