Znicz olimpijski na Międzyn. Stacji Kosmicznej

Znicz olimpijski na Międzyn. Stacji Kosmicznej
(fot. PAP/EPA/NASA / HANDOUT)
PAP / mm

Rakieta Sojuz po sześciu godzinach lotu zacumowała w czwartek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jej pokładzie, obok trzyosobowej załogi, znajduje się znicz olimpijski. W sobotę zostanie on wyniesiony na pierwszy w historii "spacer" w kosmosie.

50-metrowa, złożona z trzech modułów rosyjska rakieta Sojuz TMA-11M wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w czwartek nad ranem. Na ISS poleciały trzy osoby: rosyjski kosmonauta Michaił Tiurin oraz astronauci z USA i Japonii, Rick Mastracchio i Koichi Wakata.

Po dotarciu znicza na stację planowany jest swego rodzaju bieg sztafetowy z udziałem wszystkich członków załogi ISS. Następnie w sobotę dwaj rosyjscy kosmonauci, Oleg Kotow i Siergiej Riazański, wyniosą znicz na krótki "spacer" w przestrzeni kosmicznej. W poniedziałek ma on wrócić na Ziemię, "eskortowany" przez trzech członków załogi.

Znicz olimpijski wędrował w kosmos już dwukrotnie - w 1996 i 2000 roku - jednak nigdy wcześniej nie był wynoszony bezpośrednio w przestrzeń kosmiczną.

DEON.PL POLECA

Rosjanie, którzy w lutym 2014 roku będą gospodarzami zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi, starają się, aby sztafeta ze zniczem olimpijskim pobiła wszelkie dotychczasowe rekordy. Igrzyska odbędą się w dniach 7-23 lutego 2014 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znicz olimpijski na Międzyn. Stacji Kosmicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.