Znicz olimpijski na Międzyn. Stacji Kosmicznej

Znicz olimpijski na Międzyn. Stacji Kosmicznej
(fot. PAP/EPA/NASA / HANDOUT)
PAP / mm

Rakieta Sojuz po sześciu godzinach lotu zacumowała w czwartek do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Na jej pokładzie, obok trzyosobowej załogi, znajduje się znicz olimpijski. W sobotę zostanie on wyniesiony na pierwszy w historii "spacer" w kosmosie.

50-metrowa, złożona z trzech modułów rosyjska rakieta Sojuz TMA-11M wystartowała z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w czwartek nad ranem. Na ISS poleciały trzy osoby: rosyjski kosmonauta Michaił Tiurin oraz astronauci z USA i Japonii, Rick Mastracchio i Koichi Wakata.

Po dotarciu znicza na stację planowany jest swego rodzaju bieg sztafetowy z udziałem wszystkich członków załogi ISS. Następnie w sobotę dwaj rosyjscy kosmonauci, Oleg Kotow i Siergiej Riazański, wyniosą znicz na krótki "spacer" w przestrzeni kosmicznej. W poniedziałek ma on wrócić na Ziemię, "eskortowany" przez trzech członków załogi.

Znicz olimpijski wędrował w kosmos już dwukrotnie - w 1996 i 2000 roku - jednak nigdy wcześniej nie był wynoszony bezpośrednio w przestrzeń kosmiczną.

Rosjanie, którzy w lutym 2014 roku będą gospodarzami zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi, starają się, aby sztafeta ze zniczem olimpijskim pobiła wszelkie dotychczasowe rekordy. Igrzyska odbędą się w dniach 7-23 lutego 2014 roku.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Znicz olimpijski na Międzyn. Stacji Kosmicznej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.