Zorza polarna nad Polską. Wyjątkowe zdjęcia obiegły internet

Zorza polarna nad Polską. Wyjątkowe zdjęcia obiegły internet
Fot. depositphotos.com / Facebook.com
wiadomosci.gazeta.pl / tk

W nocy z 14 na 15 stycznia nad północną Polską pojawiła się zorza polarna. Piękne zdjęcia tego niecodziennego zjawiska udostępnili internauci.

Zdjęcie zorzy polarnej widzianej z półwyspu helskiego udostępnił Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".

"Minionej nocy, dosyć niespodziewanie, utworzyła się 'wyrwa' w ziemskiej magnetosferze, która wywołała silną burzę magnetyczną (G2), przy wcale nie tak ekstremalnych parametrach wiatru słonecznego! W efekcie zorze polarne dało się zobaczyć na dużo niższych niż zwykle szerokościach geograficznych... w tym również w Polsce!” – napisał Karol Wójcicki.

"Choć mieliśmy lekki powiew wiatru słonecznego z niezbyt dużej dziury koronalnej, to wyjątkowo dobrze zgrało się kilka parametrów, jak orientacja jego pola magnetycznego, pora doby w której 'uderzył' (noc w Europie) no i doskonała pogoda nad większością Polski!" – dodał autor bloga.

Jak powstaje zorza polarna?

Zorze polarne powstają dzięki aktywności Słońca i ziemskiemu polu magnetycznemu. Gwałtowne eksplozje, zwane wyrzutami koronalnymi, wysyłają w przestrzeń kosmiczną naładowane cząstki. Gdy cząstki te docierają do Ziemi, poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego naszej planety.

Część cząstek trafia w okolice biegunów, powodując świecenie zorzy polarnej. Inne poruszają się wzdłuż wyciągniętego "ogona" pola magnetycznego, ciągnącego się w kierunku od Słońca, czyli w cieniu Ziemi.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Dagmara Bożek
26,94 zł
44,90 zł

Twarzą w twarz z wszechogarniającą ciszą, lodem i surowym klimatem

Dagmara Bożek oddaje głos kobietom, które wdarły się do polarnego kręgu wtajemniczonych. To właśnie one przełamały uprzedzenia, skruszyły lód i niejednokrotnie udowodniły, że drzemie w...

Skomentuj artykuł

Zorza polarna nad Polską. Wyjątkowe zdjęcia obiegły internet
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.