Zorza polarna nad Polską. Wyjątkowe zdjęcia obiegły internet
W nocy z 14 na 15 stycznia nad północną Polską pojawiła się zorza polarna. Piękne zdjęcia tego niecodziennego zjawiska udostępnili internauci.
Zdjęcie zorzy polarnej widzianej z półwyspu helskiego udostępnił Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach".
"Minionej nocy, dosyć niespodziewanie, utworzyła się 'wyrwa' w ziemskiej magnetosferze, która wywołała silną burzę magnetyczną (G2), przy wcale nie tak ekstremalnych parametrach wiatru słonecznego! W efekcie zorze polarne dało się zobaczyć na dużo niższych niż zwykle szerokościach geograficznych... w tym również w Polsce!” – napisał Karol Wójcicki.
"Choć mieliśmy lekki powiew wiatru słonecznego z niezbyt dużej dziury koronalnej, to wyjątkowo dobrze zgrało się kilka parametrów, jak orientacja jego pola magnetycznego, pora doby w której 'uderzył' (noc w Europie) no i doskonała pogoda nad większością Polski!" – dodał autor bloga.
Jak powstaje zorza polarna?
Zorze polarne powstają dzięki aktywności Słońca i ziemskiemu polu magnetycznemu. Gwałtowne eksplozje, zwane wyrzutami koronalnymi, wysyłają w przestrzeń kosmiczną naładowane cząstki. Gdy cząstki te docierają do Ziemi, poruszają się wzdłuż linii pola magnetycznego naszej planety.
Część cząstek trafia w okolice biegunów, powodując świecenie zorzy polarnej. Inne poruszają się wzdłuż wyciągniętego "ogona" pola magnetycznego, ciągnącego się w kierunku od Słońca, czyli w cieniu Ziemi.
Źródło: wiadomosci.gazeta.pl / tk
Skomentuj artykuł