Naukowcy chcą odtworzyć mamuty. Pierwszy może urodzić się za sześć lat

Naukowcy chcą odtworzyć mamuty. Pierwszy może urodzić się za sześć lat
Fot. depositphotos.com
PAP / tk

Naukowcy pracują nad odtworzeniem mamutów, tworząc genetyczną krzyżówkę zagrożonego wyginięciem słonia azjatyckiego z DNA mamuta. Eksperci mogą prowadzić badania dzięki dofinansowaniu w wysokości 15 mln dolarów – poinformował Dziennik „Guardian”.

Projekt dotyczący odtworzenia mamuta był omawiany od ponad dekady, "czasem nawet serio", ale w poniedziałek naukowcy poinformowali, że nowe dofinansowanie powinno pozwolić im na realizację tego pomysłu - podaje brytyjski dziennik.

DEON.PL POLECAMamuty wyginęły około 10 tys. lat temu, ale dzięki pozyskaniu ich DNA i połączeniu go z komórkami słonia azjatyckiego można stworzyć "wszechstronne komórki macierzyste", które będą mogły przekazywać mamucie DNA - wyjaśnia "Guardian".

Pierwszy mamut już za sześć lat

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, embriony genetycznej krzyżówki będą dojrzewały w sztucznych warunkach lub donoszone będą przez słonicę-surogatkę. Naukowcy mają nadzieję, że pierwsze mamuciątka pojawią się za sześć lat - kontynuuje dziennik.

Naszym celem jest stworzenie słonia odpornego na zimno (nawet -40 st. C), który będzie wyglądał i zachowywał się jak mamut - powiedział w wywiadzie dla "Guardiana" George Church, profesor genetyki w Szkole Medycznej Uniwersytetu Harvarda, który jest pionierem nowych technik modyfikacji genów.

Church jest też współzałożycielem Colossal, firmy specjalizującej się w badaniach genetycznych, która zgromadziła środki na odtworzenie mamutów.

Naukowcy mają też nadzieję, że projekt ten pozwoli ocalić zagrożone słonie azjatyckie, ponieważ umożliwi im dostosowanie się do warunków panujących na stepach arktycznych i w tundrze.

Jak relacjonuje "Guardian", na razie nie wiadomo, czy słonie azjatyckie będą chciały rozmnażać się z hybrydami. "Być może będziemy musieli je trochę ostrzyc+ - powiedział Church.

Źródło: PAP / tk

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Naukowcy chcą odtworzyć mamuty. Pierwszy może urodzić się za sześć lat
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.