Nieznane oblicza hinduizmu we Wrocławiu
Od 14 maja do 14 sierpnia 2011 roku w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę "Nieznane oblicza hinduizmu".
Figurki bóstw, malarstwo z Radżasthanu, stroje do tańca, tradycyjna i współczesna biżuteria oraz koszule khadi, których produkcję zainicjował sam Mahatma Gandhi – między innymi takie eksponaty można będzie oglądać na tej wystawie. Celem organizatorów jest pokazanie różnych wymiarów hinduizmu oraz przybliżenie praktyk i obrzędów dnia codziennego.
Większość z nas hinduizm kojarzy z wiarą w reinkarnację, w wielorękich bogów, świętymi krowami i rzeką Ganges – piszą w folderze wystawy organizatorzy. Jednak sam hinduizm nie jest ani szablonowy ani jednorodny. Religioznawstwo klasyfikuje go jako jedną z głównych religii na świecie, ale jest to raczej konglomerat różnych nurtów i wierzeń.
Wystawa składać się będzie z czterech części: literatura, rytuały, sztuka oraz życie codzienne.
Literatura. Wierzenie Hindusów zakorzenione są w bardzo starej sanskryckiej literaturze, takiej jak Wedy, Ramajana i Mahabharata. Można tam przeczytać o barwnych dziejach bóstw i herosów oraz znaleźć poglądy na temat stworzenia, przeznaczenia, ścieżki wyzwolenia czy życia po śmierci. Na wystawie prezentowane będą książki religijne w języku hindi, bengalskim i sanskrycie.
W części poświęconej rytuałom autorzy pokażą najciekawsze święta i ceremonie. Wśród eksponatów znajdą się figurki bóstw, przedmioty liturgiczne do ceremonii ofiarnej arati oraz mosiężne jantry (graficzne formy bóstwa).
Sztuka. Zwiedzający zobaczą mosiężne i drewniane figury zwierząt, malarstwo radżasthańskie i orijskie oraz fotografie prezentujące architekturę sakralną. Atrakcją będą stroje do tańca oraz tradycyjna i współczesna biżuteria.
Dział zatytułowany życie codzienne to prezentacja mebli (alabastrowe stoliki, wykańczane mosiądzem komody), naczyń i narzędzi kuchennych (srebrna zastawa, wazony, wok, tarka i nożyk do kokosa), a także przypraw charakterystycznych dla kuchni indyjskiej, z których część używana była jako lekarstwa i afrodyzjaki. Na szczególną uwagę zasługują słynne koszule khadi, tkane z ręcznie wyrabianej przędzy, których produkcję zainicjował Mahatma Gandhi chcąc w ten sposób wspomóc i usamodzielnić krajową gospodarkę. Obecnie jest to symbol narodowy i nawet flaga Indii jest wykonana z tego typu materiału.
Planowane są spotkania podróżnicze oraz cotygodniowe bloki tematyczne poświęcone m.in. jodze, sztuce indyjskiej, tańcom, muzyce, stylom walki, kuchni i literaturze.
Skomentuj artykuł