Niezwykłe odkrycie na przydomowym podwórku. Ponad pół tony warte 200 mln dolarów

Niezwykłe odkrycie na przydomowym podwórku. Ponad pół tony warte 200 mln dolarów
Fot. depositphotos.com / Twitter
podroze.onet.pl / kb

Na podwórku mieszkańca Sri Lanki doszło do niezwykłego odkrycia. W trakcie kopania przydomowej studni odnaleziono ponad pół tony szafirów wartych 200 mln dolarów.

Ten jasnoniebieski skarb miał postać głazu i jest największym tego typu odkryciem na świecie. Właścicielem posesji w Ratnapura, na której odnaleziono szafiry jest pan Gamage.

DEON.PL POLECA
Mężczyzna po zdarzeniu poinformował władze o całej sytuacji. Ogromny głaz, tuż po odkryciu był pokryty m.in błotem, w związku z tym eksperci przez ponad rok analizowali skład tego skarbu.

Podczas badań okazało się, że niektóre kamienie tworzące głaz wypadły z gromady i są to wysokiej jakości gwiaździste szafiry.

Jak sama nazwa wskazuje wytwarzają one niezwykły efekt optyczny tzw. asteryzm, czyli unikalne zjawisko optyczne występujące m.in wśród rubinów, szafirów i granatów polegające na pojawieniu się wąskich smug (pasm) świetlnych układających się w kształt "gwiazdy".

Region Ratnapura, w którym odkryto szafiry jest znany z produkcji klejnotów wysokiej jakości, a w okolicy odkryto także kilka innych cennych kamieni.

Źródło: podroze.onet.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Pierwszy w historii film fabularny, w którym wystąpił papież Franciszek, i o którym mówiono na całym świecie.

Film opowiada historię małego chłopca, który samotnie wyrusza w góry w poszukiwaniu Boga. W trakcie podróży spotykają go...

Skomentuj artykuł

Niezwykłe odkrycie na przydomowym podwórku. Ponad pół tony warte 200 mln dolarów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.