Niezwykłe zjawisko na niebie. Obserwuj dzisiaj

Niezwykłe zjawisko na niebie. Obserwuj dzisiaj
fot. unsplash.com

Choć pogoda nie sprzyja, to warto dzisiaj wybrać się na zewnątrz i zobaczyć bardzo efektowne zjawisko. Deszcz Geminidów – to już dzisiaj.

Geminidy to niewielkie obłoki skalne, przez które Ziemia przelatuje w swojej drodze po Układzie Słonecznym. Od 13 do 17 grudnia można obserwować, jak niektóre z nich wchodzą w ziemską atmosferę i spalają się pozostawiając na niebie efektowny ślad.

Jak zauważa specjalizujący się w astronomicznych zagadnieniach portal „Urania”: „źródłem Geminidów są szczątki obiektu niebieskiego o nazwie 3200 Phaethon, którego pochodzenie jest przedmiotem dyskusji. Niektórzy astronomowie uważają go za wypaloną kometę na podstawie obserwacji wykazujących niewielką ilość materii opuszczającej jego powierzchnię. Inni twierdzą, że musi to być asteroida ze względu na swoją orbitę i podobieństwo do Pallas należącej głównego pasa planetoid”.

Jak zauważa portal niezależnie od dokładnego pochodzenia skalnych drobin ich gęstość jest o wiele większa niż meteorów wchodzących w skład innych deszczy, które obserwować możemy na przykład latem. Dlatego też Geminidy mogą przetrwać lot w ziemskiej atmosferze i spalić się dopiero na wysokości 45 km nad poziomem morza.

DEON.PL POLECA

Geminidy można obserwować na całej Ziemi, jednak lepiej widoczne będą na półkuli północnej. Tym, co może przeszkodzić w obserwacji jest Księżyc, który w najlepszym dla obserwacji czasie będzie znajdował się w facie 80% do pełni.

Jeśli jednak pogoda lub godzina obserwacji nie jest dla was odpowiednia, możecie wejść na tę stronę NASA, gdzie deszcz Geminidów będzie transmitowany na żywo.

Dziennikarz, publicysta, redaktor DEON.pl. Pisze głównie o kosmosie, zmianach klimatu na Ziemi i nowych technologiach. Po godzinach pasjonują go gry wideo.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Michał Heller, Giulio Brotti

W jakiego Boga wierzą naukowcy? Co wspólnego z modlitwą ma rozwiązywanie równań? Dlaczego nie należy zapychać Bogiem dziur w nauce? Co nauka może dać teologii? Czemu teoria ewolucji jest aż teorią, a koncepcja Inteligentnego Projektu...

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Niezwykłe zjawisko na niebie. Obserwuj dzisiaj
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.