Nim krew, pot a może i łzy, powspominajmy...

Nim krew, pot a może i łzy, powspominajmy...
PAP / drr

Mecze Polska-Niemcy z 1936 r. i Polska-Brazylia z 1968 r. oraz historyczny pojedynek Polska-Anglia na Wembley w 1973 r. - fragmenty filmowych relacji m.in. z tych spotkań zobaczyć można w internecie w serwisie "35 mm historii piłki nożnej".

Serwis, uruchomiony przez Filmotekę Narodową, poświęcony jest polskim piłkarskim wzlotom i upadkom z lat 1936-1985. Dla internautów dostępny jest bezpłatnie, można go znaleźć w specjalnej zakładce na stronie http://www.repozytorium.fn.org.pl/futbol.

DEON.PL POLECAUmieszczono w nim ponad 40 krótkich filmów. Ekspertem, który pomaga w merytorycznym opracowaniu materiałów filmowych do tego serwisu, jest dziennikarz i komentator sportowy Tomasz Zimoch.

- Warto znaleźć się w wehikule czasu. Filmowym wehikule. Polecam każdemu. Nie będzie chciał z tego pojazdu wysiąść, bo gdy zacznie oglądać kroniki sprzed lat, poczuje "niebo w gębie". Filmowy świat sportu sprzed lat: bajeczny świat - ocenił Zimoch.

Najstarszy materiał, produkcja Polskiej Agencji Telegraficznej, pochodzi z 1936 r. Jest relacją z rozegranego wówczas w Warszawie meczu Polska-Niemcy. Na filmie widać tłumy na trybunach. Z planszy tekstowej dodanej w 1936 r. do materiału filmowego dowiadujemy się, że "w obecności 45 tyś. widzów (...), przy olbrzymim zainteresowaniu publiczności oraz licznych wycieczek z Niemiec piłkarze polscy zremisowali z drużyną niemiecką". Spotkanie zakończyło się wynikiem 1:1.

W tekście lektorskim towarzyszącym materiałowi z meczu Polska-Brazylia z 1968 r. (padł wynik 3:6), czytamy m.in.: "Na Stadionie Dziesięciolecia - spotkanie z Brazylią, (...) pan, który wita Polaków w imieniu gości, to Leonidas - słynny przed wojną piłkarz - dzisiaj sprawozdawca sportowy. A na początku, szło nam zupełnie nieźle. Przeprowadzaliśmy szereg ładnych akcji... bramkarz brazylijski był tutaj w opałach. Dwunasta minuta - Natal zdobywa prowadzenie. Błyskawiczna riposta Polaków, w minutę potem piękną główką Blaut zdobywa bramkę".

W materiałach filmowych zobaczyć można m.in. wejście zawodników obu drużyn na boisko oraz Leonidasa witającego polskich piłkarzy.

Inny materiał poświęcony jest słynnemu meczowi piłki nożnej Polska-Anglia na Wembley w 1973 r., po którym bramkarz Jan Tomaszewski zyskał przydomek "człowieka, który zatrzymał Anglię". Zobaczyć można m.in. piłkarzy angielskich atakujących bramkę Tomaszewskiego.

W serwisie są też filmiki dokumentujące np.: zwycięski mecz Górnika Zabrze z Manchesterem City w Chorzowie (1971) oraz mecz Polska-Grecja w Warszawie (1963, wynik 4:0 dla Polski).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Nim krew, pot a może i łzy, powspominajmy...
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.