Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru
(fot. shutterstock.com)
PAP / pk

Premiery, warsztaty, zwiedzanie kulis i garderób aktorów i otwarte próby przygotowano dla widowni w ramach akcji "Dotknij Teatru!", z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Imprezy teatralne odbywać się będą od 27 marca do 3 kwietnia w polskich teatrach.

W tym roku International Theatre Institution, organizatorzy Międzynarodowego Dnia Teatru, zlecili przygotowanie orędzia polskiemu reżyserowi Krzysztofowi Warlikowskiemu, dyrektorowi Nowego Teatru w Warszawie. Treść orędzia opublikowana została w 22 językach i zostanie odczytana 27 marca na scenach biorących udział w obchodach teatralnego święta. Zaszczytu tego dostępowali w przeszłości tacy artyści jak m.in. Jean Cocteau, Peter Brook, Eugene Ionesco, Luchino Visconti, Pablo Neruda czy Vaclav Havel.

"Mistrzów dla teatru najłatwiej znaleźć z dala od teatru. To zwykle ci, których nie zajmuje teatr jako machina do reprodukowania klisz i konwencji" - pisze Warlikowski w swoim przesłaniu.

"To oni znajdują pulsujące źródła i żywe nurty rzek, które omijają na ogół teatralne sale (...) Nie potrafimy już budować wież, a mury, które uparcie wznosimy, nie chronią nas przed niczym - przeciwnie, same wymagają ochrony i troski, która pożera gros naszej życiowej energii. I nie mamy już siły żeby próbować dojrzeć to, co jest za bramą, za murem. A właśnie wobec tego powinien istnieć teatr i w tym szukać swojej mocy. Zaglądać tam, gdzie patrzenie wzbronione" - podkreśla reżyser "Kabaretu Warszawskiego" i "(A)pollonii".

DEON.PL POLECA

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru do akcji "Dotknij Teatru" włączyło się ponad 50 teatrów z całej Polski. Do 3 kwietnia odbywać się będą spektakle, spotkania z twórcami, wystawy, próby otwarte i zwiedzanie kulis teatrów. Celem projektu jest stworzenie okazji do spotkania artystów i pracowników teatru oraz widzów. Jak podkreślają organizatorzy akcji, dzięki poznaniu działań teatru "od kuchni", "widzowie zostają zaproszeni do wspólnego tworzenia". M.in. w Małopolsce 35 spektakli wystawi 17 instytucji kultury z Krakowa, Chrzanowa, Tarnowa, Zakopanego i po raz pierwszy teatr amatorski ze Świątnik Górnych niedaleko Krakowa. Jak mówiła Natalia Wojtala, która prowadzi tamtejszy "Teatr po latach", tworzą go osoby w wieku od 8 do 78 roku życia.

Projekt powstał w 2010 r. w Łodzi z inicjatywy grupy łódzkich artystów i animatorów kultury, a koordynacji akcji podjął się łódzki Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Rok później warszawski Instytut Teatralny rozpoczął inicjatywę "Chodź do teatru!"; dwa ośrodki postanowiły pracować razem i zaprosiły do projektu inne placówki teatralne z całego kraju. W edycji 2014 r. udział wzięło 49 miast i odbyło się 701 wydarzeń.

W tym roku swoje "wnętrze" otworzy dla publiczności stołeczny Teatr Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza. Widownia będzie mogła wziąć także udział w warsztatach do spektaklu "Rewizor" a w Teatrze Ateneum im. Stefana Jaracza odbywać się będą warsztaty dla studentów. Warsztaty otwarte odbywać się będą również w stołecznym TR Warszawa a w Teatrze Współczesnym będzie można przypomnieć sobie twórczość Tadeusza Konwickiego, podczas wieczoru "Tadeusz Konwicki/Wniebowstąpienie. Wieczór wspomnień oraz projekcja rejestracji spektaklu".

Teatr Wielki im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu wpuści do garderób aktorów a w Ik2 - Domu Cooltury Centrum Kultury Zamek odbywać się będą warsztaty artykulacji, dykcji i emisji głosu pt. "Fredro: Re-cytacje" a w Teatrze Ósmego Dnia zaplanowano spotkanie z aktorami.

"Dzień Teatru" obchodzony będzie także w Łodzi, gdzie przygotowano przegląd zarejestrowanych dla telewizji spektakli Tadeusza Kantora w Muzeum Kinematografii. W krakowskim Teatrze Bez Rzędów zaplanowano "Farsztaty - warsztaty improwizacji teatralnej", w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się spotkanie z Joanną Szczepkowską, a w Narodowym Starym Teatrze posłuchać będzie można koncertu grupy Wieszcze Niespokojne.

Międzynarodowy Dzień Teatru ustanowiony został w 1961 r. podczas kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu 27 marca 1957 r. Celem obchodów jest promowanie teatru i zwiększenia współpracy ludzi teatru. W tym roku przypada także 250. rocznica ustanowienia w Polsce Teatru Publicznego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody Międzynarodowego Dnia Teatru
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.