Odkryj piękno gminy Boguchwała

Odkryj piękno gminy Boguchwała
(fot. Mariusz Hodyr)
Mariusz Hodyr / pk

Przyjmując zaproszenie portalu DEON.pl do odkrywania swojej okolicy przypomniałem sobie o znanym polskim przysłowiu: "Cudze chwalicie, swego nie znacie". Kiedy po szesnastu latach tułaczki po Stanach Zjednoczonych powróciłem do mojej rodzinnej Nosówki w gminie Boguchwała, jeszcze bardziej utwierdziłem się w tym przekonaniu. Jak sama nazwa sugeruje, mieszkają tam dobrzy, oddani Bogu ludzie, którzy dobrym słowem i czynem chwalą wielkie dzieła Boże.

Odkryj piękno gminy Boguchwała - zdjęcie w treści artykułu

(fot. Mariusz Hodyr)

DEON.PL POLECA

Odkryj piękno gminy Boguchwała - zdjęcie w treści artykułu nr 1

(fot. Mariusz Hodyr)

Odkryj piękno gminy Boguchwała - zdjęcie w treści artykułu nr 2

(fot. Mariusz Hodyr)

Każdemu, kto pragnie aktywnie odpocząć, a przy okazji obcować z naturą i architektonicznymi perłami bogatej przeszłości regionu, Gmina Boguchwała proponuje cztery oznakowane, atrakcyjne i zróżnicowane pod względem trudności szlaki rowerowe. Obszar ten charakteryzuje się ciekawym i zróżnicowanym ukształtowaniem terenu. Jak podaje gminny informator szlaków rowerowych mojej okolicy, falista rzeźba poprzecinana dolinami osiąga średnio od 200 do 300 m n.p.m., wznosząc się w rejonie Niechobrza na ponad 400 m n.p.m. i znacznie obniżając się w dolinie Wisłoka. Teren obecnej Gminy Boguchwała w przeszłości leżał na pograniczu Małopolski i Rusi Czerwonej. Duży rozwój osadnictwa przypada na połowę XIV wieku. Pograniczny charakter tych ziem uwidaczniał się przez wiele wieków. Przebiegały tędy bowiem granice województw, powiatów i diecezji.

Trasy rowerowe przebiegają przez trzy piękne zespoły podworskie, które są niemymi świadkami historii tych terenów. Zespół pałacowy w Boguchwale, który składa się z pałacu letniego z parkiem oraz kościoła z plebanią, budowany był w stylu barokowym. Powstał on z inicjatywy Teodora Lubomirskiego w latach 1725-1729. W zespole podworskim w Zgłobniu znajduje się najstarsza budowla na terenie gminy. Jest nią renesansowy dwór obronny z połowy XVI wieku, przebudowany później na spichlerz oraz klasycystyczny dwór rodziny Straszewskich z początku XIX wieku. W pobliżu znajduje się kościół p.w. św. Andrzeja ufundowany w 1741 roku przez Teodora Lubomirskiego. Kilka kilometrów dalej, w stronę Rzeszowa trudno nie zauważyć Kościoła Wszystkich Świętych, jednego z najstarszych w okolicy. Akt erekcyjny z 1518 r. poświadcza istnienie tutaj parafii, ufundowanej przez Mikołaja Bartłomieja Pakosza. To mój prawdziwy duchowy dom, w którym przyjęty zostałem do społeczności Kościoła Rzymskokatolickiego.

Szlak zielony "Wielki Las" prowadzi przez Strzyżowsko-Sędziszowski Obszar Krajobrazu Chronionego, by następnie dotrzeć do rezerwatu "Wielki Las" w Woli Zgłobieńskiej. Rezerwat ten obejmuje 70 hektarów lasu, gdzie chroni się przede wszystkim naturalny las o zróżnicowanych zbiorowiskach roślinnych z cennym starodrzewem buczyny karpackiej.

Trudno nie zgodzić się z włodarzami gminy kiedy twierdzą, że główną atrakcją szlaków rowerowych jest piękno krajobrazu. Mogę sosobiście potwierdzić zapierające dech w piersiach panoramy rozciągające się ze wzniesień w Niechobrzu i Woli Zgłobieńskiej. Na jednym z najwyższych wzniesień gminy, znajdującym się w Niechobrzu, każdy rowerzysta może złapać oddech po mozolnym podjeździe. Dzięki platformie widokowej nad którą góruje 15 metrowy Krzyż Milenijny, można podziwiać niezapomniane widoki. Walory turystyczne wspomnianych szlaków dodatkowo uatrakcyjniają liczne kapliczki i stare, przydrożne krzyże.

W opracowaniu informacji o ścieżkach rowerowych w Gminie Boguchwała korzystałem z portalu www.boguchwala.pl.

mhodyr@gmail.com

Odkryj piękno gminy Boguchwała - zdjęcie w treści artykułu nr 3

(fot. Mariusz Hodyr)

A może również ty chciałbyś podzielić się informacjami o interesujących miejscach? Czekamy na twoje teksty i zdjęcia!

redakcja@deon.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Odkryj piękno gminy Boguchwała
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.