Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich
Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich (fot. flickr.com/ by bildungsr0man)
PAP / ad

28 hejnałów różnych polskich miast zaprezentowali trębacze podczas XVIII Ogólnopolskiego Przeglądu Hejnałów Miejskich, który odbył się w poniedziałek w Lublinie.

Przegląd rozpoczął się od przemarszu trębaczy ubranych w barwne stroje; przeszli oni przez centrum miasta na Plac Litewski, gdzie złożyli kwiaty pod pomnikami Unii Lubelskiej, Konstytucji 3 Maja, Józefa Piłsudskiego oraz przy symbolicznej płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Przed każdym z pomników odegrano hejnały wybranych miast uczestniczących w przeglądzie.

Trębaczom towarzyszyła młodzieżowa orkiestra dęta z Gminnego Ośrodka Kultury w Staroźrebach koło Płocka.

Przegląd hejnałów jest organizowany w Lublinie od 1994 roku. "Naszym celem jest popularyzacja hejnałów w polskich miastach. W średniowieczu hejnały były czymś obowiązkowym we wszystkich grodach, a trębacz i krzykacz pełnili wtedy taką rolę, jaką współcześnie pełnią media" - powiedział inicjator przeglądu, kanclerz Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Miłośników Hejnałów Miejskich i lubelski klikon Władysław Grzyb.

Jak dodał, wiele miast od niedawna ma swoje melodie hejnałowe i nawiązuje do tej średniowiecznej tradycji. "Ta fala się rozprzestrzenia jak kamień rzucony na jezioro. Hejnał jest dziś uważany za taki hymn miasta i odgrywany na różnych uroczystościach, w niektórych miastach nawet rozpoczyna obrady tamtejszych rad miejskich" - zaznaczył Grzyb.

Na lubelskim przeglądzie zaprezentowano 28 melodii hejnałowych z różnych polskich miast - m.in. z Krakowa, Białegostoku, Sandomierza, Łodzi, Katowic, ale też Łęcznej, Dzierżoniowa, Kórnika, Ostrzeszowa. Trębacze odgrywali je z balkonu zabytkowego Trybunału Koronnego na lubelskiej starówce. Zebrana na rynku publiczność nagradzała ich brawami. W przeglądzie zaprezentowało się łącznie 43 trębaczy, niektóre z hejnałów - m.in. Konina, Nowego Targu, Tomaszowa Lubelskiego, Lubartowa - wykonywane były przez zespoły kilku trębaczy.

Przegląd hejnałów w Lublinie organizowany jest zawsze 15 sierpnia, w rocznicę nadania Lublinowi praw miejskich na prawie magdeburskim przez księcia Władysława Łokietka w 1317 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Ogólnopolski Przegląd Hejnałów Miejskich
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.