Jak przygotować się do Camino de Santiago? Pamiętaj o 3 rzeczach

Jak przygotować się do Camino de Santiago? Pamiętaj o 3 rzeczach
fot. Poliki / Depositphotos
Logo źródła: WAM Szymon Pilarz

"Na początku przygotowań trzeba ocenić swoje siły fizyczne, możliwości czasowe i zasoby finansowe". Przeczytaj fragment przewodnika, którego autorem jest doświadczony pielgrzym i dowiedz się, jak przygotować się do pielgrzymki szlakiem świętego Jakuba.

1. Siły fizyczne

Nie musimy odznaczać się niezwykłą sprawnością. Ważne, abyśmy byli zdrowi i chociaż trochę aktywni fizycznie. Nie można wyruszać w drogę, zmagając się z dolegliwościami i bez przynajmniej niewielkiego przygotowania fizycznego, jeśli prowadzimy siedzący tryb życia. Osoby starsze powinny przed wyprawą skonsultować się ze swoim lekarzem. Warto również profilaktycznie odwiedzić w Polsce dentystę (w Portugalii i Hiszpanii to droga usługa).

DEON.PL POLECA2. Możliwości czasowe

Na przejście trasy z Fatimy do Santiago de Compostela potrzeba 19–20 dni. Osoby, które nie chcą się forsować, mogą potrzebować więcej czasu, wyczynowcom może wystarczyć 17–18 dni. Ważne, aby doliczyć czas na transport w obie strony (2–3 dni). Przy ograniczonych możliwościach czasowych można Camino podzielić na dwie części albo przejść krótszy dystans.

3. Zasoby finansowe

Wyruszając na Camino, nie obejdziemy się bez pieniędzy. Jednak wielkość koniecznych zasobów finansowych zależy od naszych preferencji. Na sam transport na miejsce wymarszu i powrót do Polski wydamy od 700 do 1200 zł. Wszystko zależy od tego, kiedy i jakie kupimy bilety, czy skorzystamy z promocji i czy będziemy brali bagaż rejestrowany.

Średnie koszty utrzymania w zależności od wymagań

Pielgrzym superwygodny - który codziennie będzie jadał śniadania i lunche oraz obiady/kolacje w barach, spał w droższych albergues i niedrogich hotelach, często korzystał z płatnych atrakcji (np. zwiedzania) i pralki-suszarki w albergues - potrzebuje 45-60 (i więcej) euro dziennie.

Pielgrzym wygodny - który śniadania oraz obiady/kolacje codziennie będzie jadał w barach, lunche zazwyczaj robił z zakupów sklepowych, spał w droższych albergues, czasem w niedrogich hotelach, korzystał z płatnych atrakcji turystycznych (np. zwiedzania) i często z płatnej pralki-suszarki w albergues - wyda 35-50 euro dziennie.

Pielgrzym standardowy wygodny - który śniadania i obiady/kolacje zazwyczaj będzie jadał w barach, lunche najczęściej robił z zakupów sklepowych, spał w zróżnicowanych cenowo albergues, wyjątkowo w tanich hotelach, korzystał z płatnych atrakcji turystycznych (np. zwiedzania) i umiarkowanie z płatnej pralki-suszarki w albergues - zapłaci 30-35 euro dziennie.

Pielgrzym standardowy skromny - który śniadania zwykle, a obiady/kolacje czasem będzie jadał w barach, lunche robił z zakupów sklepowych, spał w tańszych albergues, w zupełnie wyjątkowych sytuacjach w tanich hotelach, umiarkowanie korzystał z płatnych atrakcji turystycznych (np. zwiedzania) i bardzo rzadko z płatnej pralki-suszarki w albergues - potrzebuje 25-30 euro dziennie.

Pielgrzym skromny - który śniadania i lunche będzie robił z zakupów sklepowych, w barach będzie pił kawę i bardzo rzadko jadał obiady/kolacje, spał w najtańszych albergues, prawie wcale nie będzie korzystał z płatnych atrakcji turystycznych i prał tylko ręcznie - wyda 20-25 euro dziennie.

Pielgrzym bardzo skromny - który wszystkie posiłki będzie robił wyłącznie z najtańszych produktów kupionych w sklepach i spał tylko w najtańszych albergues (czasem we własnym namiocie albo pod gołym niebem), wcale nie będzie korzystał z płatnych atrakcji turystycznych i prał tylko ręcznie - może zmieścić się w kwocie 15-18 euro dziennie.

Fragment książki Szymona Pilarza "Camino de Santiago Przewodnik dla pielgrzymów".

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Szymon Pilarz

Najdokładniejszy i najbardziej kompletny polski przewodnik po Camino Portugués

Zawiera wszystkie informacje potrzebne do zaplanowania i przejścia najchętniej wybieranej przez Polaków drogi do Santiago de Compostela, uwzględniając różne warianty trasy.

Dodatkowo zawiera opis trasy z...

Skomentuj artykuł

Jak przygotować się do Camino de Santiago? Pamiętaj o 3 rzeczach
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.