Poezje Czesława Miłosza po angielsku
Wiersze Czesława Miłosza do angielskiego wydania audiobooka czyta aktor Stephen Fry. Wstęp przygotowała dziennikarka Rosie Goldsmith.
Stephen Fry to wielokrotnie nagradzany komik, aktor, prezenter i reżyser. Sławę zdobył tworząc z Hugh Laurie’em serial "Kawałek Fry’a i Laurie’ego' oraz serial "Jeeves and Wooster'. Fry był również niezapomnianym kapitanem Melchettem w serialu 'Czarna Żmija".
Ostatnio artysta przedstawił swój film dokumentalny zatytułowany "Stephen Fry: The Secret Life of the Manic Depressive", który w przełomowy sposób pokazuje problem choroby afektywnej dwubiegunowej. Film został bardzo dobrze przyjęty przez krytykę. Rzesze fanów Stephena Fry’a co tydzień włączają telewizor, aby zobaczyć go w roli prowadzącego popularny teleturniej "QI".
Po nagraniu audiobooka w Londynie brytyjski lektor podkreślał, że ogromną przyjemność sprawiło mu czytanie wierszy, które uważa za jedne z najlepszych w literaturze światowej od czasów wojny. I dodał: "Nagranie sprawi mi jeszcze większą radość, jeśli przybliży ono szerszemu kręgowi anglojęzycznych czytelników Miłosza wraz z jego oszałamiającą mieszanką szczerości, przenikliwości i czystego instynktu poetyckiego".
W brytyjskiej wersji audiobooka znalały sie wiersze: "Spotkanie", "Campo di Fiori", "Biedny chrześcijanin patrzy na getto", "Pożegnanie", "W Warszawie", "Przedmowa", "Piosenka o porcelanie", "Ty który skrzywdziłeś", "Mittelbergheim", "Co było wielkie", "Rzeki maleją", "I świeciło to miasto", "Ars poetica?", "Do Robinsona Jeffersa", "Moja wierna mowo", "Nie więcej", "Tak mało", "Dar", "Rue Descartes", "Maria Magdalena i ja", "Ale książki", "Pierwsze wykonanie", "Wykład IV", "Rozmowa z Jeanne", "Kuźnia", "Pan Anusewicz", "1 grudnia", "W Szetejniach".
W nagraniu, które odbyło sie 26 maja udziła wzieła także Rosie Goldsmith, dziennikarka specjalizująca się w sztuce i stosunkach międzynarodowych. W ciągu 20 lat pracy w BBC podróżowała po całym świecie, przygotowując takie sztandarowe programy stacji, jak "Front Row" czy "Crossing Continents". Dzisiaj Goldsmith zajmuje się nie tylko dziennikarstwem, lecz także prowadzeniem wydarzeń kulturalnych oraz promowaniem sztuki i literatury w Wielkiej Brytanii i za granicą.
Skomentuj artykuł