Policja odzyskała skradzione obrazy Picassa i Mondriana

Policja odzyskała skradzione obrazy Picassa i Mondriana
(Fot. PAP/EPA/PANTELIS-SAITAS)
PAP/dm

Grecka policja poinformowała, że odzyskała obrazy „Głowa kobiety” Pabla Picassa i „Młyn” holenderskiego malarza Pieta Mondriana, skradzione w 2012 roku z Galerii Narodowej, największej państwowej galerii sztuki w Atenach.

Policja w poniedziałek znalazła dwa dzieła sztuki, ukryte w wąwozie w rejonie Aten i aresztowała Greka – poinformował przedstawiciel policji, zastrzegając anonimowość. Więcej szczegółów nie podano. Nie wiadomo, w jakim stanie są dzieła. Greckie władze mają wydać we wtorek oficjalne oświadczenia w tej sprawie.

Złodzieje włamali się do galerii 9 stycznia 2012 r. i ukradli obraz Picassa z 1939 roku, podarowany przez artystę w 1949 roku „w hołdzie narodowi greckiemu” za jego opór wobec niemieckich nazistowskich okupantów podczas II wojny światowej, oraz „Młyn” Mondriana z 1905 roku. Włamywacze zabrali również rysunek piórkiem i tuszem sceny religijnej autorstwa XVI-wiecznego malarza włoskiego Guglielmo Caccii.

Aby zmylić strażnika, złodzieje kilkakrotnie aktywowali system alarmowy galerii przed włamaniem się do budynku wczesnym rankiem. Strażnik wyłączył alarm, ale później zauważył jednego ze złodziei dzięki czujnikowi ruchu. Przed ucieczką złodziej upuścił inny obraz Mondriana z 1905 roku.

DEON.PL POLECA

Policja informowała wtedy, że cały napad przeprowadzono w ciągu około siedmiu minut.

PAP/dm

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Papież Franciszek, Domenico Agasso

Papież mówi głośno o tym, o czym sami boimy się nawet pomyśleć

Franciszek nie dzieli ludzi na wierzących i niewierzących. Wyciąga rękę do wszystkich i tłumaczy, że pandemia jest sygnałem alarmowym. „Potrzebujemy planu, by znów...

Skomentuj artykuł

Policja odzyskała skradzione obrazy Picassa i Mondriana
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.