Góra Athos znów otwarta dla pielgrzymów

Góra Athos znów otwarta dla pielgrzymów
(fot. pl.depositphotos.com)
KAI/dm

Od 11 maja Święta Góra Athos jest znów otwarta dla pielgrzymów. Od początku pandemii COVID-19 była ona dwukrotnie zamykana dla przybyszów z zewnątrz.

Góra Athos to półwysep położony na północy Grecji, zamieszkany od tysiąca lat wyłącznie przez prawosławnych mnichów. Tamtejsza republika mnisza posiada autonomię w ramach Grecji.

DEON.PL POLECA
Jeszcze miesiąc temu odkryto tam ponad 30 nowych przypadków zakażeń koronawirusem, jednak wkrótce rozpoczęto szczepienia wśród mnichów i pracowników klasztorów.

Tradycje życia mniszego na Świętej Górze Athos sięgają VIII w., gdy w południowo-wschodniej części Półwyspu Chalcydyckiego powstały pierwsze pustelnie. W szczytowym okresie rozwoju żyło tam prawie 10 tys. mnichów. Obecnie ich liczebność ocenia się na nieco ponad 1,2 tys. w ponad 20 dużych klasztorach i licznych małych skitach. Cała góra od 1912 r. należy politycznie do Grecji, na płaszczyźnie kościelnej natomiast podlega Patriarchatowi Konstantynopola.

Po dziś dzień obowiązuje surowy zakaz wstępu kobiet na Athos.

 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
Gary Jansen

Zmiana jest możliwa

Bywamy mistrzami wielkich, szlachetnych postanowień, choć zwykle trudno nam je w pełni zrealizować. Co zrobić, żeby ukształtować życie tak, aby czerpać z niego jak najwięcej radości? Warto zacząć od małych kroków –...

Skomentuj artykuł

Góra Athos znów otwarta dla pielgrzymów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.