Grecja: premier zapowiedział budowę stałego ośrodka dla migrantów na Lesbos

Grecja: premier zapowiedział budowę stałego ośrodka dla migrantów na Lesbos
(fot. PAP/EPA/ORESTIS PANAGIOTOU)
PAP / df

Grecja zbuduje na wyspie Lesbos stały ośrodek dla migrantów, który zastąpi przeludniony obóz Moria zniszczony przez pożary - zapowiedział w niedzielę premier Grecji Kyriakos Micotakis. Wezwał też Europę do większego zaangażowania.

Pożary w obozie Moria we wtorek i w środę pozbawiły schronienia 12 tys. ludzi.

Micotakis powiedział, że budowa nowego ośrodka będzie okazją do zresetowania polityki związanej z obsługą przybywających migrantów. „Chcemy przekształcić ten problem w szansę” - powiedział. „Europa powinna być bardziej zaangażowana w zarządzanie nowym ośrodkiem, gdziekolwiek ostatecznie zdecydujemy, że powinien być" - powiedział podczas konferencji prasowej.

Dodał, że spalenie obozu Moira "było dzwonkiem ostrzegawczym dla wszystkich". "Europa nie może sobie pozwolić na drugą porażkę w kwestii migracji" - stwierdził premier.

Jak napisała agencja Reutera, premier wydawał się odrzucać protesty mieszkańców Lesbos, którzy sprzeciwiali się utworzeniu nowego ośrodka, a także migrantów, którzy domagali się przeniesienia na kontynentalną część Grecji.

DEON.PL POLECA

„Chcę z obozu Moria powiedzieć, że będzie tam stałe centrum przyjmowania i identyfikacji. Chcę wysłać tę wiadomość we wszystkich kierunkach” - powiedział.

Część migrantów z obozu Moria została już przeniesiona do tymczasowego zakwaterowania w namiotach na Lesbos.

Wcześniej minister do spraw migracji Notis Mitarakis powiedział, że spodziewa się, że w niedzielę w nowych namiotach może osiedlić się około tysiąca osób. „Chcemy zapewnić każdemu namiot, jedzenie i wodę” - powiedział dziennikarzom.

Władze twierdzą, że pożary w obozie Moria były wynikiem celowych podpaleń. Ich sprawcami mieli być sami migranci, którzy nie chcieli zaakceptować nakazu kwarantanny, gdy u 35 mieszkańców obozu potwierdzono zakażenie koronawirusem.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Grecja: premier zapowiedział budowę stałego ośrodka dla migrantów na Lesbos
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.