Grecja / Władze: trzy ofiary śmiertelne po przejściu huraganu Ianos

Grecja / Władze: trzy ofiary śmiertelne po przejściu huraganu Ianos
(fot. PAP/EPA/YANNIS PAPAGEORGIOU)
1 rok temu
PAP / jb

Władze Grecji poinformowały w niedzielę, że trzy osoby zginęły, a jedna została uznana za zaginioną po przejściu nad Grecją śródziemnomorskiego quasi-cyklonu Ianos, który od piątku pustoszył Grecję środkową, a w sobotę przesunął się nad Kretę.

 

Przechodzący nad Grecją subtropikalny huragan, określany tam jako "Medicane", spowodował przerwy w dostawach energii elektrycznej na Wyspach Jońskich i w zachodnim Peloponezie. Pociągnął też za sobą liczne powodzie i podtopienia.

W środkowej Grecji, w miastach Farsala i Karditsa zostało wyrwanych z korzeniami i połamanych wiele drzew; doszło też lokalnych powodzi i podtopień.

Najbardziej dramatyczne są skutki "Medicane" w Karditsy, gdzie zalanych zostało ok. 5 tys. domów - jak podały lokalne władze. Pod dachem jednego z domów, który runął w posadach, znaleziono w piątek ciało starszego mężczyzny. W sobotę w tej samej okolicy natrafiono na zwłoki 63-latka. W pobliskiej Farsali podczas akcji odgruzowywania zniszczonego budynku odkryto zaś w niedzielę ciało starszej kobiety - poinformowała w niedzielę straż pożarna.

W Tesalii, gdzie doszło do licznych powodzi i podtopień, zniszczone są mosty, uszkodzone autostrady, a pola uprawne i pastwiska zamieniły się w bajora. Filmy publikowane w mediach społecznościowych pokazują rolników starających się ratować stada owiec na zalanych terenach - pisze Reuters. W mieście Muzaki, które leży w tym regionie, doszło do wylania rzeki; powódź zniszczyła miejscowy szpital.

W sobotę wieczorem subtropikalny cyklon Ianos przesunął się nad Kretę. Ulewy spowodowały liczne podtopienia domów i sklepów na wyspie. Straż pożarna była wzywana 2450 razy. Ratowano głównie ludzi i zwierzęta z terenów odciętych od świata, usuwano powalone drzewa i wypompowywano wodę z piwnic domów oraz instytucji.

Premier Grecji Kyriakos Micotakis zapowiedział w niedzielę, że odwiedzi tereny dotknięte skutkami huraganu Ianos w najbliższych dniach. Obiecał też pomoc państwa dla terenów dotkniętych skutkami żywiołu.

Huragany typy "Medicane" nawiedzają Grecję co jakiś czas od 1995 r. W ostatnich latach tego typu gwałtowne burze stały się jednak częstsze - pisze Reuters. W 2017 r. podobny huragan spowodował śmierć 25 osób, setki tysięcy osób zostały pozbawione dachu nad głową. 

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
bp Piotr Jarecki, Tomasz Krzyżak
31,43 zł
44,90 zł

Czy Polska jest ziemią bez proroków?

Odważna, szczera i poruszająca rozmowa dziennikarza „Rzeczpospolitej” Tomasza Krzyżaka z biskupem Piotrem Jareckim. Nie tylko o polityce i relacjach państwo–Kościół, ale też o niespełnionych ambicjach, samotności i problemach księży.

...

Skomentuj artykuł

Grecja / Władze: trzy ofiary śmiertelne po przejściu huraganu Ianos
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.