Poznań: wieczór kościołów już po raz trzeci

KAI / drr

W tym roku będzie można zwiedzać najpiękniejsze kościoły gotyckie Poznania. Trasa turystyczno-pielgrzymkowa biegnie od świątyni Bożego Ciała, przez kościół św. Marcina i dawny klasztor katarzynek, na Wzgórze św. Wojciecha.

W sanktuarium Bożego Ciała, do którego pielgrzymował król Władysław Jagiełło, odbędzie się m.in. prezentacja zabytkowych monstrancji. Przewodnicy opowiedzą o dziejach kościoła, którego początki sięgają XV wieku.

W kościele św. Marcina utwory organowe Stefana Surzyńskiego zagra prof. Sławomir Kamiński. W świątyni odbędzie się także projekcja filmu dokumentalnego o odbudowie kościoła z 1951 roku, zwiedzanie wystawy zabytkowych ornatów i sprzętów liturgicznych.

Mieszkańcy Wielkopolski będą mogli lepiej poznać historię "Poznańskiej Piątki", czyli błogosławionych wychowanków oratorium salezjańskiego. W kościele pw. Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych odbędzie się adoracja krzyża oblata o. Franza Boensch’a, który 70 lat temu towarzyszył męczeństwu błogosławionych oratorianów.

Wieczór kościołów zakończy się na Wzgórzu św. Wojciecha, gdzie abp Stanisław Gądecki odprawi mszę św. Na "Poznańskiej Skałce" będzie można zwiedzić kryptę zasłużonych z sarkofagiem Karola Marcinkowskiego, Józefa Wybickiego, Feliksa Nowowiejskiego i Henryka Dąbrowskiego. Przewodnicy opowiedzą także o pobycie św. Wojciecha w Poznaniu, o autorstwie "Bogurodzicy" oraz o głównym ołtarzu ze szkoły Wita Stwosza.

W poprzednich latach podczas wieczoru kościołów można było zobaczyć świątynie barokowe i najstarsze kościoły Poznania. Szczegółowy program znajduje się na stronie www.archpoznan.pl

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Poznań: wieczór kościołów już po raz trzeci
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.