Przed polskimi klastrami sporo wyzwań

Przed polskimi klastrami sporo wyzwań
(fot. kev-shine / flickr.com / CC BY 2.0)
Puls Biznesu / PAP / pk

Jak wynika z raportu PARP, klastry sprzyjają innowacyjności, ale powinny bardziej wsłuchać się w potrzeby swoich członków.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości po raz kolejny wzięła pod lupę działające w Polsce klastry. W tegorocznej edycji badania, którego efektem jest raport "Benchmarking klastrów w Polsce - edycja 2014 r.", uczestniczyło 35 inicjatyw klastrowych.

Przedsiębiorcy stanowią ponad 81 proc. ich członków (7 proc. więcej niż w 2012 r.) - 44,4 proc. z nich to mikroprzedsiębiorcy, 49,7 proc. mali i średni, a 5,9 proc. duże firmy. Liczba członków klastrów w okresie 2012-14 wzrosła o ok. 41 proc., czyli o 560 podmiotów.

DEON.PL POLECA

To, co według autorów raportu charakteryzuje klastrowe firmy, to proinnowacyjność. Badanie wykazało, że prawie 58 proc. z nich wprowadziło nowatorskie rozwiązania w ciągu ostatnich dwóch lat. Ale tylko 40 proc. badanych przyznało, że klaster pomógł w realizacji tego procesu. A jedynie około 8 proc. respondentów sygnalizowało bardzo duży wpływ klastra na wdrożenie innowacji.

Autorzy raportu wskazują, że głównym problemem w zarządzaniu klastrem jest kwestia przywództwa, bez którego nie będą one mogły w stanie podjąć wielu niezbędnych działań prorozwojowych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przed polskimi klastrami sporo wyzwań
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.