Rękopisy trzech wieszczów na aukcji

PAP / apio

Współoprawne oryginały listów autorstwa Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego oraz rękopis wiersza Juliusza Słowackiego będą ozdobą aukcji szczecińskiego antykwariatu Wu-eL.

Podczas aukcji 4 grudnia w Bibliotece Narodowej w Warszawie antykwariat wystawi ok. 1500 eksponatów, w tym spuściznę po rządzie emigracyjnym w Londynie, heraldykę, inne rękopisy, starodruki i grafiki.

List Mickiewicza adresowany do poety Bohdana Zalewskiego został wysłany 18 września 1841 r. z Fontainebleau, list Krasińskiego do Słowackiego - z Rzymu w 1840 r. Wiersz Słowackiego nosi tytuł "Proroctwo". W komplecie są także akwarela przypisywana Słowackiemu, prawdopodobnie z jego podróży do Szwajcarii, portret Bohdana Zalewskiego, a także medalion w brązie Mickiewicza, sygnowany przez Czesława Makowskiego, najwybitniejszego polskiego artystę, uprawiającego portret rzeźbiarski. Medalion Mickiewicza jest uważany za jedną z jego ważniejszych prac.

Cena wywoławcza rękopisów to 220 tys. zł.

DEON.PL POLECA

O autentyczności rękopisów świadczą pieczęcie, charaktery pisma oraz rodzaj użytego papieru. Autentyczność rękopisów potwierdziło Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza w Warszawie.

We wrześniu 2001 r. rękopis wiersza Słowackiego współoprawiony z autografami listów Mickiewicza i Krasińskiego trafił do szczecińskiego antykwariatu Wu-eL. Wcześniej był własnością "przedstawicieli rodziny wielce zasłużonej dla kultury polskiej, mieszkających obecnie w Zachodniopomorskiem, a przedtem we Lwowie - poinformował dr Lizak.

Autografy zostały sprzedane tego samego roku w listopadzie podczas aukcji. Wówczas anonimowy nabywca kupił je za 55 tys. zł. Teraz powtórnie trafiają na rynek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.