Rekordowa aukcja sztuki współczesnej w Christie's

Rekordowa aukcja sztuki współczesnej w Christie's
(fot. EPA/PETER FOLEY)
PAP / psd

Sprzedaż dzieł sztuki współczesnej, w tym amerykańskiego malarza Jacksona Pollocka, osiągnęła w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku w środę wieczorem historyczny światowy rekord - prawie pół miliarda dolarów - poinformowała słynna brytyjska instytucja.

Nabywcę znalazło 94 proc. wystawionych dzieł. Dziewięć spośród nich sprzedano za ponad 10 milionów dolarów każde, w tym obraz Pollocka za 58,3 miliona dolarów. 23 obiekty znalazły nabywcę na kwotę ponad 5 mln dolarów każdy.

Szef działu sztuki powojennej i współczesnej Christie's Brett Gorvy podkreślił, że ta najwyższa sprzedaż w historii ilustruje "przejście do nowej epoki na rynku sztuki, na którym doświadczeni kolekcjonerzy i niedawno wzbogaceni rywalizują na najwyższym poziomie".

Na drugim miejscu po wykonanym w technice drippingu dziele Jacksona Pollocka, zatytułowanego "Number 19, 1948", znalazł się obraz "Dustheads" Jean-Michela Basquiata, sprzedany za 48,8 mln dolarów. Przed aukcją szacowano, że dzieło może pójść pod młotek za 25-35 milionów dol.

DEON.PL POLECA

Rekordowa aukcja w Christie's odbyła się nazajutrz po równie rekordowej nowojorskiej aukcji w domu Sotheby's. Obraz abstrakcyjnego ekspresjonisty Barnetta Newmana "Onement VI" z 1953 roku uzyskał tam cenę 43,8 mln dolarów, czyli rekord za dzieło amerykańskiego artysty. Za 37,1 mln dolarów sprzedano natomiast dzieło niemieckiego malarza Gerharda Richtera, co było rekordem dla żyjącego artysty.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Rekordowa aukcja sztuki współczesnej w Christie's
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.