"Republika Książki" zachęci do czytania?
Małżonka prezydenta Anna Komorowska i ministrowie: kultury, nauki, edukacji, rozwoju regionalnego znajdą się wśród założycieli koalicji na rzecz wzrostu poziomu czytelnictwa "Republika Książki", która zostanie powołana 8 grudnia w warszawskiej Bibliotece Narodowej.
8 grudnia w Bibliotece Narodowej pod hasłem "Czytanie włącza" odbędzie się jednodniowy kongres "Republiki Książki" - społecznej koalicji na rzecz wzrostu poziomu czytelnictwa, która ma zostać wówczas zawiązana. Za jego organizację odpowiada Biblioteka Narodowa. Inicjatywa jest wynikiem rozmów, które od września prowadzą przedstawiciele środowiska książki z reprezentantami poszczególnych resortów i instytucji państwowych z obszaru kultury, nauki, edukacji i finansów.
"Republika Książki" ma, w założeniu jego organizatorów, "rozpocząć obywatelską kampanię łączącą różne środowiska wobec zagrożeń wynikających ze spadającego w Polsce poziomu czytelnictwa, wprowadzenia podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne oraz groźby systematycznego zmniejszania się liczby kompetentnych odbiorców kultury". "Celem akcji (...) jest zawiązanie koalicji ponad podziałami, skupiającej przedstawicieli władz centralnych, samorządowych, urzędników, twórców, bibliotekarzy, wydawców, księgarzy, a także przedstawicieli organizacji pozarządowych oraz świata mediów i biznesu. Wyrazem naszej wspólnej troski o losy państwa będzie deklaracja wzajemnego wsparcia i czynnego udziału we wszelkich wysiłkach na rzecz rozwoju czytelnictwa i sieci polskich bibliotek wszystkich typów" - podaje Biblioteka Narodowa.
8 grudnia w siedzibie Biblioteki Narodowej odbędzie się kongres składający się z kilkunastu paneli, podczas których dyskutowane będą modelowe rozwiązania dla rozwoju czytelnictwa i umocnienia systemu bibliotek w Polsce, tak, aby dawały one powszechny dostęp do wiedzy i kultury. W programie zaplanowano także publiczne otwarcie Wieloletniego Programu Rządowego Biblioteka, z którego finansowane będą inwestycje w gminach miejskich i wiejsko-miejskich do 15 tys. mieszkańców. Kongres ma również rozpocząć przygotowania do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Skomentuj artykuł