Rzeźby Bednarskiego w Muzeum Narodowym

PAP / psd

Około 30 prac polskiego rzeźbiarza Krzysztofa M. Bednarskiego można od poniedziałku oglądać na wystawie we wrocławskim Muzeum Narodowym. Na ekspozycji znalazły się prace artysty z lat 1978-2009.

Jak poinformowała PAP rzeczniczka Muzeum Narodowego we Wrocławiu Anna Kowalów, na wystawie znalazły się najważniejsze prace Bednarskiego, które dzięki specjalnej aranżacji odsłaniają przed odbiorcami zupełnie nowe znaczenia.

Na ekspozycji znalazła się m.in. rzeźba "Thanatos polski". Wykonana z kawałków gałęzi, drewna oraz fragmentów łodzi została dedykowana zmarłym członkom Teatru Laboratorium Jerzego Grotowskiego, z którym Bednarski współpracował w latach 1976-1981.

Zwiedzający mogą obejrzeć również cykl prac "Vision&Prayer" opartych na wizualnej poezji Dylana Thomasa oraz pracę zatytułowana "Trawa, tylko trawa". – To 12 skrzyń wypełnionych torfem, w których "zasadzono" ponad 1800 m drutu. Z daleka wydaje się, że jest to trawa, ale po podejściu widać, że to +cierpiąca+ trawa. Ta praca ma oddziaływać nie tylko poprzez wzrok, ale również węch - podgrzewany specjalnymi lampami torf potęguje ten efekt – tłumaczyła Kowalów.

Wśród wystawionych prac znalazła się również słynna marmurowa rzeźbę "Victoria-Victoria" z 1983 r. Przedstawia ona dłoń w geście V z uciętymi palcami. Na ekspozycji nie zabrakło również cyklu rzeźb nawiązujących do pracy dyplomowej artysty "Portret totalny Karola Marksa" - przedstawiającej zwielokrotnione głowy Marksa. – Zwielokrotniona głowa Marksa jest tu bazą kilku kolumn, które w ironiczny sposób można interpretować jako kolumny świątyni cywilizacji – powiedziała Kowalów.

Krzysztof M. Bednarski urodził się w 1953 r. Dyplom uzyskał w 1978 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Mieszka i pracuje w Rzymie i w Warszawie. Bednarski jest rzeźbiarzem, autorem instalacji, video i plakatów. Korzysta zarówno z tradycyjnych materiałów rzeźbiarskich (brąz, gips, marmur), jak i przedmiotów znalezionych (np. kadłub jachtu - Moby Dick) czy efektów naturalnych (światło, cienie). We wczesnych pracach odnosił się do propagandy komunistycznej (Portret totalny Karola Marksa, 1978 r.) oraz sytuacji społeczno-politycznej (Victoria-Victoria, 1983 r.).

Artysta jest autorem złożonych i wielowątkowych serii prac i instalacji, w których często nawiązuje do wątków literackich ("Vision & Prayer" after Dylan Thomas, 1988-1990, Unsichtbar, 1994 r.). Jest również twórcą pomnika Federico Felliniego w Rimini (1994 r.) oraz nagrobka Krzysztofa Kieślowskiego (1997 r.) na Starych Powązkach w Warszawie.

Wystawie towarzyszy publikacja o twórczości artysty "Krzysztof M. Bednarski. Pasaż przez sztukę" autorstwa Maryli Sitkowskiej. Prace Bednarskiego można oglądać w Muzeum Narodowym do 11 kwietnia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzeźby Bednarskiego w Muzeum Narodowym
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.