Rzeźby Bruno Tschoetschela we Wrocławiu

PAP / slo

Bożonarodzeniową szopkę oraz kilka innych rzeźb Bruno Tschoetschela, wrocławskiego artysty tworzącego sztukę sakralną w pierwszej poł. XX w., można od soboty oglądać w Muzeum Miejskim Wrocławia.

Prace Tschoetschela do tej pory nie był pokazywane na ekspozycjach w placówkach muzealnych. Wrocławski rzeźbiarz, który tworzył w pierwszej poł. XX w., to postać pozornie nieznana. "Wiedza o nim jest znikoma, choć ludzie się do niego przyzwyczaili, ponieważ od 70 lat oglądają jego rzeźby we wrocławskich i dolnośląskich kościołach i klasztorach" - mówił znawca twórczości Tschoetschela, dr Piotr Oszczanowski z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego.

DEON.PL POLECA

W katolickich świątyniach w regionie można znaleźć około 200 prac Tschoetschela. To zarówno bardzie skomplikowane realizacje, na przykład ołtarze i pełen wystrój klasztornych kaplic, jak i pojedyncze rzeźby świętych. "Tschoetschel nie funkcjonował w oficjalnym obiegu. Był artystą klasztornym, jego życie to praca z Franciszkanami, siostrami Boromeuszkami, Jezuitami, Oblatami i Redemptorystami. Wiele jego prac przez długi czas, ze względu na klauzule poszczególnych klasztorów, było niedostępnych dla zwykłych ludzi" - tłumaczył Oszczanowski.

Na ekspozycji w Muzeum Miejskim Wrocławia można zobaczyć m.in. szopkę bożonarodzeniową pochodzącą z trzebnickiego klasztoru sióstr Boromeuszek. Towarzyszą jej inne dzieła Tschoetschela, w tym droga krzyżowa z 1932 r. czy ołtarz z wrocławskiego kościoła pw. św. Ignacego Loyoli. Zwiedzający mogą również zobaczyć postać Matki Boskiej z kościoła św. Rodziny na wrocławskim Biskupinie.

Ekspozycję "Bruno Tschoetschel (1874-1941). Wrocławski Wit Stwosz XX w." można zwiedzać do 17 lutego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Rzeźby Bruno Tschoetschela we Wrocławiu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.